image

Výber najlepšieho kompresora porovnanie 15 najlepších kompresorov roka 2023, ako a ktorý si vybrať?

  • Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní najlepšieho kompresora.
  • Na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií si vyberte najvhodnejší kompresor s najlepším pomerom ceny a kvality.
  • Po výbere najlepšieho kompresora vám pomôžeme vybrať najlacnejšiu ponuku.

Kompresor, spoločník do každej domácnosti

Kompresory sú zariadenia, ktoré sa používajú najmä na hustenie pneumatík motocyklov alebo rôznych typov automobilov. Samozrejme, možno ich použiť aj na nafukovanie kolies bicyklov, nafukovacích člnov alebo iného športového vybavenia. Kompresor je dnes už takmer bežnou súčasťou domácností, presnejšie technických miestností alebo garáží.

Keďže správny spôsob kontroly pneumatík na vozidle je kontrolovať ich každé dva týždne, nie je zlé mať kompresor vždy po ruke. Hoci, samozrejme, vždy môžete z tohto dôvodu zájsť na čerpaciu stanicu, kde môžete skontrolovať nahustenie pneumatík a v prípade potreby použiť stroj.

Víťaz spotrebiteľského testu roka 2023

Koľko vzduchu potrebujem?

Jednou z otázok, ktoré musíte pred kúpou vyriešiť, je množstvo stlačeného vzduchu, ktoré budete potrebovať. Tento parameter udávajú výrobcovia kompresorov v litroch za minútu. A ako vlastne zistíte, koľko stlačeného vzduchu budete potrebovať? Spotrebu každej úlohy musíte sčítať. V domácnosti sa budete zaoberať najmä hustením pneumatiky, striekaním malých plôch a fúkaním. Na to potrebujete 50 až 160 l/min. Ak máte aj menej výkonné pneumatické náradie alebo kupujete kompresor na montáž, budete potrebovať približne 100 až 260 l/min. Na striekanie väčších plôch, NC strojov s nižším výkonom a pneumatického náradia so stredným výkonom potrebujete 260 až 410 l/min. Najviac stlačeného vzduchu samozrejme potrebujú pneuservisy, profesionálne prevádzky, NC stroje a výkonné pneumatické nástroje. V týchto prípadoch sa odporúča mať k dispozícii 410 až 660 l/min.

Najlepšie kompresory na základe používania a spokojnosti spotrebiteľov v 2023

Na čo sa zamerať pred kúpou?

Predtým, ako si začnete vyberať konkrétny kompresor, je dôležité odpovedať na niekoľko kľúčových otázok. Je dôležité vedieť, akú kvalitu stlačeného vzduchu potrebujete a koľko ho budete potrebovať. Samozrejme, najdôležitejšie je, či budete potrebovať nepretržité dávky stlačeného vzduchu a tiež frekvencia používania. Samozrejme, je rozdiel, či budete s kompresorom pracovať denne, alebo ho budete potrebovať len na občasné nahustenie pneumatík svojho auta alebo bicykla.

najlacnejšie a najlepšie kompresory

Typy kompresorov

Páčkové kompresory

Rázové kompresory sú užitočné, keď nepotrebujete stály prísun vzduchu. Tieto kompresory nemôžu pracovať nepretržite. Takáto operácia by ich nielen nebezpečne zahriala, ale samozrejme by ich aj postupne zničila. Možno ich ľubovoľne zapínať a vypínať. Hovoríme však o piestových kompresoroch pre domácnosti. Ak si však zaobstaráte profesionálny piestový kompresor, je možná nepretržitá prevádzka.

Tento druh kompresora stláča vzduch pomocou piestu, ktorý sa pohybuje vo valci tam a späť. Piest sa pohybuje pomocou kľukového hriadeľa, ktorý je poháňaný elektromotorom. Je to pohyb, ktorý nasáva a stláča vzduch. Jedným otvorom vstupuje do valca a druhým sa vypúšťa do tlakovej nádoby. Táto nádoba sa nazýva vzduchová nádrž. Keď je plná, tlakový spínač si vyžiada vypnutie. Ak však tlak klesne pod nastavenú hranicu, spínač sa okamžite aktivuje a zapne kompresor.

Ide o mobilné zariadenia, ktoré sú zvyčajne na kolieskach a majú rukoväť. Manipulácia s nimi je preto veľmi jednoduchá. Sú menšou a lacnejšou verziou kompresorov. Sú vhodné pre domácnosti alebo malé dielne, pretože sú vhodné len na príležitostné použitie alebo prerušovanú prevádzku. Upozorňujeme však, že ide o hlučnejšie varianty kompresorov. Aspoň ak si nekúpite zvukotesný typ.

Páčkové kompresory možno ďalej rozdeliť na olejové a bezolejové. V prípade olejového piestového kompresora sa olej používa na mazanie piestu. V bezolejovom systéme nie je potrebné mazanie. Namiesto toho má kompresor tesniace a trecie krúžky.

Skrutkový kompresor

Skrutkový kompresor je vhodný na nepretržitú dodávku stlačeného vzduchu. Ľubovoľné vypínanie a zapínanie by ho zničilo. Skrutkový kompresor nepracuje pri vhodnej prevádzkovej teplote, olej v kompresore sa ochladzuje a do kompresora sa dostáva vlhkosť. Potom sa jeho vlastnosti zmenia, zle sa maže a kompresor sa môže poškodiť. Výstup tohto kompresora možno riadiť frekvenčným meničom. Tým sa menia otáčky a podľa potreby sa zvyšuje alebo znižuje výkon kompresora.

Ako už názov napovedá, hlavnú úlohu v skrutkovom kompresore zohrávajú dve skrutky. Vo vnútri kompresora sa odvíjajú dve blokovacie skrutky, ktoré poháňajú elektromotor. Priestor medzi nimi sa pri otáčaní neustále zmenšuje a vzduch sa stláča. Nástroj nasáva vzduch zvonku na jednej strane a tlačí stlačený vzduch do vzduchovej komory na druhej strane. Výkon skrutkového kompresora možno regulovať pomocou frekvenčného meniča.

Skrutkové kompresory sú vo všeobecnosti tichšie ako piestové kompresory. Ďalšou výhodou je ich odolnosť a dlhá životnosť. Zariadenia sú však oveľa ťažšie a ich cena je vyššia. Tento typ kompresora je vhodnejší na väčšie práce a do priemyselných závodov.

Opäť sú k dispozícii olejové a bezolejové verzie. Olej sa tu používa na odvod tepla a mazanie stroja. Olej sa však oddeľuje od vzduchu, ktorý sa tiež filtruje. Bezolejové skrutkové kompresory sú chladené vstrekovaním kvapaliny.

Název
Hodnocení
Cena

Kvalita ovzdušia

Existujú rastliny, v ktorých vo vzduchu nezostane ani najmenšia stopa oleja. Môže to byť v zdravotníctve, potravinárskej výrobe alebo pri výčape piva. Potom je potrebné zakúpiť bezolejový model kompresora. Ak potrebujete naozaj kvalitný vzduch, je vhodné vybrať si kompresor, ktorý má sušičku vzduchu. Ak môžem poradiť, skrutkové kompresory, ktoré obsahujú vzduchový filter, vždy ponúkajú lepší vzduch.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (3)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *