Je lepší kotol na tuhé palivo alebo plynový kotol? Máme najlepší test kotlov, jediný, ktorý by ste mali vidieť.
- Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní najlepšieho kotla pre vaše vykurovanie.
- Na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií si vyberte kotol s najlepším pomerom ceny a kvality.
- Po výbere najlepšieho kotla na vykurovanie vám pomôžeme vybrať najlacnejšiu ponuku.
Základné typy kotlovExistujú tri základné typy kotlov. Kotly na tuhé palivo (drevo, uhlie), ktoré sa bežne používali v minulosti, ekologické elektrické kotly a moderné plynové kotly.
Víťaz spotrebiteľského testu roka 2025
Kotly na tuhé palivo
Ste zvyknutí na kotol na uhlie alebo drevo a nechcete meniť? Potom si musíte uvedomiť, že okrem kotla potrebujete aj miesto na uskladnenie paliva. A dnešné nové domy zvyčajne nemajú sklad uhlia ako kedysi. Myslite na to, že uhlie môžete skladovať vonku pod plachtou, ale briketám sa vo vlhku veľmi nedarí.
Je pravda, že ak chcete ušetriť na vykurovaní, drevo je jednou z najlepších možností. Ak sa však budete držať hesla, že čas sú peniaze, prídete o zárobok. Vždy myslite na to, že s drevom bude potrebné pracovať. Ak ju práve neťažíte z lesa, budete ju prinajmenšom štiepať a rovnať. Každú guľatinu budete mať v ruke niekoľkokrát. Počítajte s tým, že ak budete kúriť drevom, ročne spálite asi dve desiatky korún.
Ak vás však od tejto možnosti nič neodrádza, uistite sa, že v kotle môžete kombinovať viacero druhov paliva a premyslite si vhodnú technológiu spaľovania.
Je tiež dôležité pamätať na to, že kotol je potrebné kontrolovať každé dva roky. Túto povinnosť vám ukladá zákon. Ak to nedodržíte, môžete dostať pokutu 20 000 Kč. Ďalšia pokuta vám hrozí, ak počas kontroly spaľujete niečo zakázané, napríklad plasty.
Najlepšie kotly na základe rozsiahleho športového spotrebiteľského testu v roku 2025
Elektrický kotol
Elektrický kotol je dobrou voľbou pre tých, ktorí nechcú tráviť pri vykurovaní viac času, ako je potrebné, a uprednostňujú jednoduchú obsluhu a šetrnosť k životnému prostrediu. Elektrický kotol logicky spracováva elektrickú energiu, preto je potrebné mať dostatočnú kapacitu siete. Berte však do úvahy, že elektrina je vôbec najdrahším spôsobom vykurovania. Na druhej strane, kúpa kotla bude lacnejšia.
Okrem toho vykurovanie elektrinou poskytuje niekoľko možností. Môžete si kúpiť skladovací sporák. Tie využívajú elektrickú energiu z nízkej tarify, pričom teplo sa ukladá v špeciálnej časti. Až potom sa uvoľní do okolia. Výhodou je, že každú miestnosť možno vykurovať samostatne. Ak potrebujete kúriť len príležitostne alebo ak hľadáte kúrenie na chatu, kam chodíte v chladných mesiacoch len sporadicky, postačia vám priamovýhrevné vykurovacie telesá. Sú lacné a môže ich obsluhovať každý. Spotrebujú však veľa elektrickej energie. Môžete tiež vykurovať elektrickým bojlerom na teplú vodu. Má vysokú účinnosť vykurovania a môže sa použiť aj na podlahové vykurovanie. Teplo sa rozvádza po byte v rúrkach. Teplotu možno regulovať termostatom.
Plynový kotol
Pri výbere plynového kotla je vhodné pozrieť sa na spojenie medzi kotlom a dymovodom. Existujú dve možnosti, a to kotly s odvodom spalín do komína a kotly s núteným odvodom spalín. V prvom prípade musíte mať vyvložkovaný komín, ktorý pravidelne kontrolujete. Okrem toho musí byť v miestnosti, kde je kotol umiestnený, dostatočný prívod vzduchu. Plynové kotly s núteným ťahom alebo turbokotly sa používajú tam, kde nie je možné použiť dymovod. Spaliny sa potom ventilátorom vyfukujú von z miestnosti cez stenu alebo strechu.
Pred kúpou si premyslite, či chcete kotol len na vykurovanie, alebo ho budete používať aj na ohrev vody. Kotly s ohrevom vody sa ďalej delia na kotly s integrovaným zásobníkom vody a prietokové plynové kotly.
V prípade plynového kotla je potrebné vykonať prvú kontrolu ihneď po zapojení a potom raz za tri roky. Správy z inšpekcií sa musia uchovávať šesť rokov po vykonaní inšpekcie.
najlacnejšie a najlepšie kotly
Koľko zaplatím za každý kotol?
Pri výbere kotla môže zohrávať úlohu aj finančný rozpočet. Samozrejme, je jasné, že počiatočná cena je úmerná kvalite a tiež životnosti každého kotla.
Ak plánujete do kotla investovať maximálne tridsaťtisíc, určite si vyberiete. Môžete uvažovať o kotloch na tuhé palivo, plynových a elektrických kotloch. Kotly na tuhé palivo budú mať pravdepodobne výkon približne 30 kW, elektrické asi o 15 kW viac. Plynové kotly majú maximálny objem zásobníka 55 litrov.
Ak investujete viac ako 1 200 EUR a ste ochotní dať raz toľko, kúpte si oceľový alebo liatinový kotol na tuhé palivo. Očakávajte výkon okolo 75 kW. V prípade elektrických kotlov si kúpte voľne stojaci kotol, v prípade plynových kotlov si kúpte kondenzačný kotol. Za túto cenu už môžete získať naozaj kvalitné modely s modernými funkciami a skvelou moduláciou výkonu.
Tepelné čerpadlo namiesto kotla
Ak chcete ušetriť peniaze za energiu, zabudnite na bežný kotol a kúpte si tepelné čerpadlo. Nezabúdajte však, že nie je pre každého. Pretože to, čo ušetríte na prevádzkových nákladoch, musíte zvyčajne investovať na začiatku. Cena sa naozaj pohybuje od niekoľkých desiatok tisíc až po približne 14 000 EUR. Závisí to od typu tepelného čerpadla a tiež od spôsobu inštalácie.
Najlacnejšie na trhu sú čerpadlá vzduch/vzduch. Keďže nie je potrebný vrt, ušetríte peniaze za inštaláciu. Bude vás to stáť maximálne 2 000 EUR. Týmto spôsobom môžete vodu ohrievať, a nie ohrievať. Variant vzduch/voda je tiež relatívne lacný. Ani tentoraz nie je potrebný vrt. Cena sa však v tomto prípade už šplhá k státisícom. Za inštaláciu a tepelné čerpadlo zaplatíte až štvrť milióna korún. Medzi drahšie možnosti patria tepelné čerpadlá voda/voda a zem/voda. Obe tieto možnosti stoja od 10 000 do 15 000 EUR.