image

Porovnali sme najlepšie autobatérie Porovnali sme najlepšie autobatérie, z tohtoročných 15 modelov sú najlepšie Bosch, Varta a Exide

  • Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní najlepšej autobatérie.
  • Vyberte si autobatériu s najlepším pomerom ceny a kvality na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií.
  • Po výbere najlepšej autobatérie zistite, kde ju môžete kúpiť najlacnejšie.

Ako si vybrať najlepšiu autobatériu

Autobatérie nie sú viditeľné. Napriek tomu je veľmi dôležitou súčasťou vozidla. Ak sa vyčerpá, neodídete. Jeho energia je dôležitá nielen pri štarte. Akú autobatériu si teda vybrať? A čo by ste si mali vybrať? Je všeobecne známe, že je dobré vedieť niečo o vlastnostiach pôvodnej batérie, ktorá bola vo vozidle od výroby.

Samozrejme, ak vlastníte staršie vozidlo, nemusí to byť úplne jednoduché. Potom vám odporúčam, aby ste si prečítali príručku k vášmu vozidlu. Teda ak máte po ruke aspoň ten. Ak nie, opýtajte sa majiteľov rovnakého typu vozidla. Určite vám budú vedieť poradiť. Rovnako ako skúsení mechanici. V tejto recenzii vám predstavíme najlepšie autobatérie, ktoré si môžete kúpiť.

Životnosť autobatérie je vo väčšine prípadov kratšia ako životnosť samotného vozidla, takže skôr či neskôr budete stáť pred otázkou, ako vybrať novú. Keďže ide o pomerne dôležitú súčasť vozidla, ktorá sa používa takmer neustále, musíte si vybrať vhodnú možnosť.

Ešte predtým, ako začnete hľadať najlepšiu novú autobatériu, je užitočné poznať situáciu, keď si vozidlo žiada novú batériu. Niekedy je príčina úplne zrejmá, inokedy vám pomôže servisné oddelenie. Najmä pri novších modeloch vozidiel môže byť výmena batérie zložitejšia. Záleží na tom, kde je batéria uložená.

Víťaz spotrebiteľského testu roka 2024

Ako zistiť, kedy je potrebné kúpiť novú autobatériu

Typická životnosť autobatérie je 4 až 6 rokov. Samozrejme, môže to trvať aj dlhšie. Ak nepoznáte históriu svojho ojazdeného vozidla, čas na výmenu autobatérie sa môže blížiť nepríjemne rýchlo. Keď spustenie trvá dlhšie, zistíte, že niečo nie je v poriadku. V chladnejšom počasí sa auto nenaštartuje na prvý pokus a po chvíli sa môže stať, že sa nenaštartuje vôbec.

O tom, kedy je čas na výmenu batérie, sa môžete presvedčiť aj pomocou inteligentnej nabíjačky autobatérií. S jej pomocou zistíte, že kapacita už nie je dostatočná a je čas začať hľadať novú batériu.

Najlepšie autobatérie na trhu podľa spotrebiteľského testu v 2024

Technológia je dôležitým faktorom

Dôležité je tiež pozrieť sa na technológiu batérie. Predtým boli batérie prevažne olovené a obsahovali kyselinu sírovú. Ich veľkou výhodou bola určite cena. Výkon však nebol prevratný a batériu nebolo možné umiestniť do kabíny vozidla. Batérie Ca/Ca boli o niečo modernejšie. Tie však boli oveľa menej odolné voči hlbokému vybitiu. Ak ich necháte vyčerpať, je možné ich úplne zničiť. Ich cena je však nízka a batérie s touto technológiou sú prakticky bezúdržbové. Dnešné moderné bezúdržbové batérie EFB znášajú vybitie oveľa lepšie.

Tento typ batérie sa môže pochváliť dobrou výdržou. Dokážu sa prispôsobiť systému štart/stop a nepotrebujete pre ne špeciálnu nabíjačku. Hoci ich cena nie je najnižšia, nie je ani príliš vysoká. Nevýhodou však je, že tento typ batérie nemožno použiť vo vozidlách s rekuperáciou brzdnej energie. Existujú aj batérie s technológiou GEL. Elektrolyt je v nich vo forme silikagélu. Batérie tak poskytujú väčší komfort. Podobné vlastnosti majú aj batérie s označením AGM, ktoré sa rozhodne samovoľne nevybíjajú a sú vhodné najmä pre moderné vozidlá, ktoré štartujú so systémom štart-stop. Posledné dve technológie sa vyznačujú veľkou odolnosťou a vysokým výkonom. Nevýhodou je nielen vysoká obstarávacia cena, ale aj potreba špeciálnej nabíjačky.

Základné typy autobatérií

Na začiatok je vhodné urobiť malý úvod v podobe rozdelenia batérií do niekoľkých kategórií podľa typu.

Údržba štandardných autobatérií

S týmito autobatériami sa môžete stretnúť v starších vozidlách. Už podľa názvu je jasné, že na optimálne fungovanie vyžadujú pravidelnú údržbu. Je potrebné dopĺňať destilovanú vodu a občas kontrolovať napätie. Raz za čas je potrebné batériu dobiť. Vzhľadom na tieto nevýhody býva tento typ batérie o niečo lacnejší. Starosti s údržbou však môžu nakoniec stáť viac.

Bezúdržbové autobatérie

Napriek svojmu názvu si tieto batérie vyžadujú základnú kontrolu a dobíjanie občanom. V porovnaní s predchádzajúcim typom však nie sú tak náročné na údržbu. Medzi výhody patrí dlhšia životnosť a fungovanie aj vo vozidlách s vyššími prúdovými požiadavkami. Môžu slúžiť aj ako náhrada v starších vozidlách, stačí skontrolovať príslušný štartovací prúd. Bezúdržbové batérie majú dlhú životnosť a vyšší štartovací výkon. Ich cena je samozrejme vyššia ako cena údržbových batérií. Okrem toho bezúdržbové autobatérie neznášajú dobre úplné vybitie. Preto odporúčam, aby ste tento typ batérie viac kontrolovali. Môžete ich používať aj v prípade, že vlastníte staršie vozidlo. Rozhodnutie je len na vás. Samozrejme, dôležité sú parametre každej batérie.

Batérie pre trakčné vozidlá

Treťou možnosťou sú trakčné autobatérie, s ktorými sa v bežnom osobnom aute pravdepodobne nestretnete. Používajú sa pre karavany, lode, prívesy a podobne. Hlavný rozdiel je v odlišnom fungovaní, keď musia dodávať energiu nepretržite, a nie len veľkú časť pri štarte.

najlacnejšie a najlepšie autobatérie

Dôležité technické parametre pri výbere autobatérie

Pri výbere novej autobatérie sú dôležité konkrétne špecifikácie a ich vhodnosť na použitie v konkrétnom vozidle. Zaujímajte sa najmä o:

  • Rozmery
  • Kapacita
  • Napätie
  • Počiatočný prúd
  • Veľkosť stĺpov
  • Typ montáže

Rozmery

Rozmery autobatérie sú veľmi dôležitým kritériom, ktoré určuje, či sa vybraný model zmestí do pripraveného priestoru vozidla. Veľkosť by mala byť tak akurát. Príliš veľká batéria sa do daného nosiča nezmestí a naopak, malá batéria nemusí dobre držať na mieste. Samozrejme, čím je batéria väčšia, tým je výkonnejšia. Ak si však nemôžete kúpiť veľkú batériu do auta, nič s tým nenarobíte. Preto je dobré na to myslieť už pri kúpe auta. Potom je už dosť neskoro. Hmotnosť batérií sa líši. Ak hovoríme o batérii pre bežný osobný automobil, môže vážiť desať až tri desiatky kilogramov.

Najlepší spôsob, ako získať informácie o veľkosti batérie pre vaše vozidlo, je zmerať existujúcu batériu. Prípadne si pozrite rozmery v príručke výrobcu vozidla.

Kapacita autobatérie

Kapacita batérie je veľmi dôležitá, pretože udáva, ako dlho vydrží. Je to číslo pred značkou Ah (ampérhodín). Ideálna hodnota sa líši od vozidla k vozidlu. Väčšie a novšie vozidlá plné elektroniky potrebujú batériu s väčšou kapacitou. Rozdiel je aj medzi vozidlami s benzínovým a naftovým motorom, pričom naftové vozidlá potrebujú batérie s vyššou kapacitou. Konkrétne číslo pre vaše vozidlo môžete zistiť na predchádzajúcej batérii alebo v príručke k vozidlu.

Ak si kúpite batériu s mierne vyššou kapacitou, nič sa nestane. Avšak v okamihu, keď si zaobstaráte slabšiu autobatériu, jej výkon nemusí byť dostatočný. Ak zvážite o niečo silnejšiu batériu ako pôvodnú, nemal by byť problém. Pokiaľ sa zmestí do vyhradeného priestoru. Rozhodne však neodporúčam nižšiu kapacitu. Nižšia kapacita by nútila batériu pracovať na 110 percent, samozrejme, obrazne povedané. V každom prípade by sa však opotreboval oveľa rýchlejšie.

Napätie

Ďalším číslom uvedeným na autobatérii je napätie. Obvyklá hodnota je 12 V, ale môžete sa stretnúť aj s autobatériami s napätím 6 V alebo 16 V. V tejto oblasti nie je veľa možností, takže zvyčajne nemáte toľko možností výberu tohto parametra.

Počiatočný prúd

Na úspešné naštartovanie vozidla je potrebný štartovací prúd. Okrem štartovania motora je potrebné spustiť aj iné zariadenia, ktoré využívajú energiu z batérie. Vo všeobecnosti je vhodnejšie zaobstarať si autobatériu s mierne vyšším štartovacím prúdom , aby ste mali rezervu napríklad na štartovanie počas chladnej zimy. Pri výbere pamätajte aj na to, že štartovací prúd nie je priamo úmerný kapacite batérie, preto skontrolujte oba parametre.

Veľkosť stĺpov

Veľkosti pólov sa môžu líšiť aj v závislosti od typu autobatérie. Veľkosť sa označuje číslom a pre európske vozidlá je táto hodnota 1. Pre ázijské vozidlá bývajú póly menšie a označujú sa číslom 3. Pri výbere sa uistite, že koncové svorky vo vašom vozidle pasujú čo najpresnejšie. Okrem toho je v niektorých vozidlách možné vymeniť svorky tak, aby zodpovedali novej batérii.

Typ montáže

Batérie môžu mať rôzne tvary puzdier. Vopred si overte, aký je princíp montáže batérie vo vašom aute, a podľa toho sa rozhodnite. Bežné európske vozidlá používajú vyčnievajúci držiak na nohy. V ázijských automobiloch sa môžete stretnúť s iným spôsobom.

Název
Hodnocení
Cena

Ako vybrať správnu autobatériu pre vaše vozidlo

Už približne viete, ktoré parametre sú dôležité. Teraz sa len musíte uistiť, že viete, ako vybrať najlepšiu autobatériu pre vaše auto. Najlepším a možno najrýchlejším spôsobom je zistiť hodnoty vašej predchádzajúcej autobatérie a použiť ich pri výbere novej. Okrem kapacity, štartovacieho prúdu a napätia nezabudnite na rozmery.

Ďalšou možnosťou je pozrieť si príručku k vozidlu, kde nájdete informácie o správnej autobatérii. Pomôcť vám môže aj internet.

Špecifický výber je potrebný pre vozidlá so systémom štart-stop a modely s rekuperáciou brzdnej energie. V tomto prípade všeobecné odporúčania zvyčajne nestačia a je potrebné vyhľadať špecializované batérie, s čím vám pomôžu internetové zdroje alebo návšteva autorizovaného servisu.

Kde sa nachádza kladný pól autobatérie?

Európske vozidlá majú kladný pól na pravej strane, majte to na pamäti pri kúpe batérie. V prípade ázijských vozidiel je na ľavej strane. Táto skutočnosť je pri kúpe autobatérie naozaj dôležitá. A ako viete, ktorá batéria má kladný pól napravo a ktorá naľavo? Stačí sa naň pozrieť zo strany, kde sú póly označené, a poznať polaritu vášho vozidla. Pravá polarita je tiež označená ako polarita 0, zatiaľ čo ľavá polarita je označená ako polarita 1

Koľko stoja autobatérie a kde sa dajú najlepšie kúpiť

Jedným z kritérií pri výbere novej autobatérie môže byť cena. To sa líši najmä podľa kapacity a výrobcu. Najlacnejšie autobatérie sa dajú kúpiť za približne 40 EUR. Najlepšie autobatérie s veľkou kapacitou od overenej značky môžu stáť okolo 200 EUR.

Autobatériu môžete kúpiť v predajniach s autodoplnkami a náhradnými dielmi alebo jednoducho online podľa nášho sprievodcu nákupom. Ak si však nie ste istí, určite si vyberte batériu podľa našej komplexnej recenzie, ktorá vám veľmi uľahčí nákup.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (4)

RedakceNajlepsiVyber

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *