image

Porovnali sme najlepší ohrievač vody 15 najobľúbenejších produktov 2023

  • Ušetrite peniaze, čas a nervy pri výbere najlepšieho ohrievača vody.
  • Na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií si vyberte ohrievač vody s najlepším pomerom ceny a kvality.
  • Po výbere najlepšieho ohrievača vody vám pomôžeme vybrať najlacnejšiu ponuku.

Náklady na verejné služby z roka na rok rastú. Často si neuvedomujeme, koľko môžeme ušetriť v domácom rozpočte zavedením niektorých opatrení v našej domácnosti. Vodu môžeme šetriť sprchovaním namiesto kúpania a neumývaním riadu pod tečúcou vodou. Elektrickú energiu budeme šetriť tým, že nebudeme zbytočne zapínať svetlá, nahradíme staré spotrebiče novými a odpojíme spotrebiče, ktoré práve nepotrebujeme.

Ďalšou veľkou položkou v spotrebe energie je ohrev vody. Ako na ňom ušetriť? Dá sa to, ale je potrebné zabezpečiť čo najlacnejšie vykurovanie a čo najnižšiu spotrebu.

Kotol alebo prietokový ohrievač vody je neoddeliteľnou súčasťou každej modernej domácnosti. Už si nevieme predstaviť život bez teplej vody. Vo väčšine prípadov sa voda ohrieva pomocou bojlera, ale existujú aj staršie domácnosti, kde sa voda stále ohrieva pod kotlom, takže je k dispozícii dostatok teplej vody.

Výber takéhoto kotla určite nie je jednoduchý a nepatrí ani medzi najlacnejšie výrobky. Preto sa v dnešnom článku pozrieme na niekoľko užitočných tipov, ako si zaobstarať nový ohrievač vody.

Víťaz spotrebiteľského testu roka 2023

Ľudová voľba

Dražice BTO 5 IN

Bojler Dražice BTO 5 IN: Elektrický ohrievač vody vyrobený tradičným výrobcom, spoločnosťou Dražice. Ohrievač dodá teplú vodu na všetky miesta s …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 106 €

Zlatá stredná cesta

ELÍZ UNI 50

Bojler ELÍZ UNI 50:Kvalitný bojler s kapacitou až 100 litrov a špičkovou rýchlosťou ohrevu. Disponuje šikovným systémom pre úsporu energie.Elektrický …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★93%
Cena: 295 €

Víťaz testu

Dražice OKHE 100

Bojler Dražice OKHE 100:Elektrický akumulačný ohrievač s objemom 100 litrov určený na zavesenie na stenu. Ohrev zaisťuje keramické výhrevné teleso, …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 405 €

Pre náročných

DRAŽICE OKCE 250 S

Bojler DRAŽICE OKCE 250 S:Starý ohrievač vody vám dosluhuje a premýšľate o novom? V tom prípade je tu pre vás …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★96%
Cena: 740 €

Čo skontrolovať pred kúpou kotla?

Pred nákupom by ste mali mať jasno v niekoľkých kľúčových oblastiach, ktoré vám neskôr uľahčia rozhodovanie. Budete vedieť nielen to, aký veľký elektrický ohrievač vody budete potrebovať, ale aj to, ktorý typ je pre vás najvhodnejší.

  • Prvou zásadnou otázkou je počet osôb, ktoré ju budú používať, a spotreba vody vo vašej domácnosti. Vďaka tomu ľahko zistíte, aký veľký ohrievač vody bude pre vás ideálny.
  • Ďalej zistite, kde bude ohrievač vody umiestnený a či máte dostatok miesta na jeho inštaláciu. V závislosti od toho, aký máte prívod energie, si môžete vybrať typ prívodu, napríklad ak máte v kúpeľni plynovú prípojku, bude najlepšie zvoliť plynový ohrievač vody.

Prečo si zaobstarať plynový kotol?

V minulosti nebol plynový ohrievač vody veľmi obľúbený, pretože existovalo vysoké riziko možného výbuchu. Dnes sú však tieto ohrievače vody veľmi bezpečné, a preto sa ich nemusíte obávať. Zvyčajne sú totiž vybavené automatickým zapaľovaním a bezpečnostnými poistkami, takže by nemalo dôjsť k žiadnym núdzovým situáciám.

V zásade fungujú presne tak isto ako elektrické ohrievače, len vykurovacie teleso je ohrievané plynom, a nie elektrinou. Plynový prietokový ohrievač vody má obrovskú výhodu v rýchlosti ohrevu vody, ale jeho nevýhodou je vyššia obstarávacia cena, ktorá by mohla mnohých kupujúcich odradiť.

Najlepší elektrický kotol na základe nášho testu v 2023

1.miesto

VELIS WIFI 80 EU O

Bojler VELIS WIFI 80 EU O:Elektrický zásobníkový ohrievač vody s inteligentnými funkciamiElektrický ohrievač vody VELIS …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★93%
Cena: 333 €

2.miesto

ELÍZ PLV 50 WIFI

Bojler ELÍZ PLV 50 WIFI:Zháňate do svojej domácnosti vhodný bojler na vodu? Potom je tu …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 333 €

3.miesto

VELIS WIFI 100 EU

Bojler VELIS WIFI 100 EU:Elektrický zásobníkový ohrievač vody s inteligentnými funkciamiElektrický ohrievač vody VELIS WIFI …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★99%
Cena: 386 €

4.miesto

VELIS WIFI 50 EU

Bojler VELIS WIFI 50 EU:Elektrický zásobníkový ohrievač vody s inteligentnými funkciamiElektrický ohrievač vody VELIS WIFI …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★98%
Cena: 309 €

5.miesto

ELÍZ EURO 81

Bojler ELÍZ EURO 81:Kvalitný bojler s kapacitou až 80 litrov a špičkovou rýchlosťou ohrevu.ELÍZ EURO …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★87%
Cena: 247 €

6.miesto

ELÍZ EURO 100 SIK

Bojler ELÍZ EURO 100 SIK:Ohrievače vody spoločnosti Eliza vynikajú nielen svojou funkčnosťou, efektívnosťou a kvalitou …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★81%
Cena: 218 €

7.miesto

DRAŽICE TO 10.1 UP

Bojler DRAŽICE TO 10.1 UP:Vypovedal vám službu bojler na vodu a zháňate nový? V tom …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★94%
Cena: 186 €

8.miesto

MORA BTOM 5 N

Bojler MORA BTOM 5 N:Overená firma MORA predstavuje to najlepšie z klasických bojlerov, ktoré sú …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★83%
Cena: 106 €

9.miesto

SHP ECO EVO 50 V 1,8K

Bojler SHP ECO EVO 50 V 1,8K:Vypovedal vám službu bojler na vodu a zháňate nový? …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★83%
Cena: 264 €

10.miesto

ELÍZ UNI 100

Bojler ELÍZ UNI 100:Kvalitný bojler s kapacitou až 100 litrov a špičkovou rýchlosťou ohrevu. Disponuje …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★88%
Cena: 370 €

11.miesto

LYDOS DUNE R 50 V

Bojler LYDOS DUNE R 50 V:Elektrický zásobníkový ohrievač vody so smart funkciamiElektrický ohrievač vody LYDOS …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★94%
Cena: 163 €

12.miesto

DRAŽICE OKHE 125 SMART

Bojler DRAŽICE OKHE 125 SMART:Elektrický akumulačný ohrievač s objemom 125 litrov určený na zavesenie na …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★92%
Cena: 467 €

13.miesto

ELÍZ EURO 80 IN

Bojler ELÍZ EURO 80 IN:Kvalitný bojler s kapacitou až 120 litrov a špičkovou rýchlosťou ohrevu. …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★81%
Cena: 290 €

14.miesto

Heateq SKY 50 l

Bojler Heateq SKY 50 l:Váš pôvodný bojler na vodu dosluhuje a premýšľate o novom? Potom …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★95%
Cena: 142 €

15.miesto

ELÍZ UNI 50

Bojler ELÍZ UNI 50:Kvalitný bojler s kapacitou až 100 litrov a špičkovou rýchlosťou ohrevu. Disponuje …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★84%
Cena: 295 €

Výber miesta pre ohrievač vody

Pri výbere správneho ohrievača vody je potrebné zohľadniť mnoho kritérií – zdroj energie, energetickú triedu, typ, tvar alebo objem zariadenia.

Na umiestnení ohrievača vody veľmi záleží. Mal by byť nainštalovaný čo najbližšie k miestu použitia, ideálne do 2 metrov v izolovanej časti domu. Tým sa zabráni zbytočným tepelným stratám spôsobeným ochladzovaním vody v potrubí.

Aký tvar by mal mať ohrievač vody?

V závislosti od zvoleného priestoru je možné vybrať vhodný tvar. Môže byť zavesený alebo stacionárny, vertikálny alebo horizontálny, štvorcový alebo okrúhly. Ako vidíte, možností je nespočetne veľa. Napríklad v prípade kotlov je najúčinnejšie vertikálne riešenie.

  • Vertikálne kotly sú najvhodnejšie do miestnosti, kde je dostatok voľného priestoru, pretože ide o efektívnejšiu možnosť. Je nielen energeticky účinnejší a efektívnejší, ale aj oveľa rýchlejšie ohrieva vodu.
  • Na druhej strane, horizontálne kotly sú najvhodnejšie do miestností, kde nie je veľa miesta. Vďaka ich horizontálnej polohe ich môžete ľahko umiestniť na ťažko prístupné miesta. Bohužiaľ, horizontálne plynové ohrievače vody nie sú také účinné, čo môže mať za následok vyššie prevádzkové náklady. Ak sa však rozhodnete pre systém s výmenníkom, ktorý ohrieva vodu na dne kotla, horúca kvapalina bude k dispozícii takmer okamžite.

Objem ohrievača

Dôležitý nie je len výber miesta. Aby sa znížili náklady na vykurovanie, je potrebné dbať aj na správny objem ohrievača vody. To priamo závisí od veľkosti vašej domácnosti a jej spotreby teplej vody.

Čím viac ľudí žije v domácnosti, tým väčší by mal byť objem (minimálne 50 litrov pre 2 osoby v domácnosti, 120 litrov pre 4 osoby a 200 litrov pre viac ako 5 osôb). S rastúcim objemom sa predlžuje čas ohrevu. Pri týchto výpočtoch vám môžu pomôcť ročné účty za vodu, ale treba brať do úvahy aj zdravý rozum. Základným kritériom je počet osôb, ktoré budú ohrievač vody používať. Predpokladá sa 50 až 60 litrov na osobu. Pre typickú štvorčlennú rodinu by mal mať kotol objem približne 200 až 250 litrov.

Vodovodné batérie s ohrievačom vody, t. j. maloobjemové ohrievače sa používajú v chatách, pri umývadlách alebo výlevkách atď.

Typy ohrevu vody

Ďalším kritériom výberu ohrievača vody je jeho typ. Vodu možno ohrievať prietokovým ohrievačom, bojlerom, tepelným čerpadlom alebo pomocou slnka.

Kotly

Kotly alebo zásobníkové ohrievače vody sú dobrým riešením, ak potrebujeme stály prísun teplej vody. Tlakové kotly majú väčší objem (nad 50 litrov) a sú vhodné na ústredné vykurovanie domácnosti. Ich výhodou je, že môžu dodávať teplú vodu z väčšej vzdialenosti, ako sú odporúčané 2 metre. Beztlakové kotly pojmú podstatne menej vody (približne 15 litrov) a môžu dodávať teplú vodu len z jedného miesta. Musia byť pripojené k vodovodnému kohútiku.

Úspora pri kotloch spočíva v správnej veľkosti a nastavení. Štvorčlenná rodina potrebuje 150 až 200 litrov, zatiaľ čo dvojčlenná domácnosť si vystačí s 80 až 100 litrami. Optimálna teplota kotla je 55 až 60˚C. Výberom správneho objemu sa zabráni tepelným stratám a vzniku vodného kameňa.

Kombinovaný kotol

Umožňuje ohrievať vodu elektrinou, plynom, pevnými palivami alebo solárnou energiou a vždy si vybrať najlacnejší zdroj energie.

Elektrický kotol

Tento typ ohrieva vodu pri lacnejšom tzv. nočnom prúde. Udržuje teplú vodu až do ďalšieho zapnutia nočného prúdu.

Skladovací kotol

Ukladá prebytočné teplo z vykurovacieho systému z kotla, tepelného čerpadla, solárneho systému a iných zdrojov. Toto teplo sa potom používa na ohrev vody.

Prietokové ohrievače vody

Prietokové ohrievače teplej vody sú vhodné na krátkodobú a nepravidelnú spotrebu teplej vody. Ich princíp fungovania naznačuje ich názov – ohrievajú vodu počas jej prúdenia, t. j. len vtedy, keď ju potrebujete.

Elektrické ohrievače

Ohrievače vody sa môžu používať v kúpeľni, kuchyni, ale aj na chate. Ponúkajú jednoduchý, lacný a účinný ohrev vody bez plytvania. Vodovodné batérie s elektrickými ohrievačmi vody sú umiestnené čo najbližšie k miestu použitia (umývadlo, vaňa, vaňa), aby sme mali teplú vodu okamžite po otočení kohútika.

Plynové ohrievače vody

Plynové ohrievače vody, tzv. karmy, sú výhodné, pretože nezadržiavajú vodu. Vďaka tomu sa ušetrí energia na udržiavanie teplej vody. Okrem toho možno hlavný plameň regulovať podľa množstva pretekajúcej vody. Čím viac vody tečie, tým väčší je plameň a naopak.

Solárny ohrev vody

Pri šetrení s ohrevom vody je samozrejme najlepším pomocníkom slnko. Vďaka slnečným lúčom je možné ušetriť až 70 % nákladov na ohrev úžitkovej vody v porovnaní s plynom alebo elektrinou.

Fotovoltaický ohrev vody

môže využiť existujúci kotol. Ak ohrievate vodu plynom, musíte si zaobstarať nový elektrický bojler. Výhodou je, že fotovoltika nepotrebuje žiadne obehové čerpadlá.

Solárne panely na ohrev vody sú na prvý pohľad veľmi podobné fotovoltaike. Zdanie však klame. Fototermický solárny panel v skutočnosti obsahuje niekoľko špeciálnych trubíc, odborne nazývaných kolektory, ktoré sú vybavené absorbérom. Jeho úlohou je zachytávať značnú časť slnečného žiarenia a ohrievať kvapalinu, ktorá preteká rúrkami.

Solárny termálny systém dokáže zvyčajne zabezpečiť teplú vodu bez pomoci iného zdroja v období od mája do septembra.

Solárny ohrev vody v bazéne je to tiež ideálne riešenie na dosiahnutie teplej vody v bazéne.

Tepelné čerpadlo

S tepelným čerpadlom môžeme dosiahnuť aj nižšie účty za ohrev vody. Mnohé prieskumy ukázali, že tepelné čerpadlo môže domácnostiam ušetriť 40-60 % nákladov na vykurovanie v porovnaní s plynovým alebo elektrickým kotlom. Ak vykurujete iným spôsobom a napriek tomu sa nechcete pripraviť o výhody tepelného čerpadla, siahnite po kotle s integrovaným tepelným čerpadlom na prípravu teplej vody.

najlacnejšie a najlepšie elektrické ohrievače vody

1.miesto

MORA BTOM 5 N

Bojler MORA BTOM 5 N:Overená firma MORA predstavuje to najlepšie …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★83%
Cena: 106 €

2.miesto

Heateq SKY 50 l

Bojler Heateq SKY 50 l:Váš pôvodný bojler na vodu dosluhuje …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★95%
Cena: 142 €

3.miesto

ANDRIS DUNE RS 10U

Bojler ANDRIS DUNE RS 10U:Elektrický zásobníkový ohrievač vody kompaktného rozmeruElektrický …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★90%
Cena: 118 €

4.miesto

Dražice BTO 10 UP

Bojler Dražice BTO 10 UP:Elektrický ohrievač vody vyrobený tradičným výrobcom, …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★81%
Cena: 124 €

5.miesto

MORA TOM 5 N

Bojler MORA TOM 5 N:Preverená firma MORA predstavuje to najlepšie …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★80%
Cena: 122 €

6.miesto

ELÍZ EURO 5 H

Bojler ELÍZ EURO 5 H:Malý ohrievač vody s kapacitou 10 …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★93%
Cena: 148 €

7.miesto

Heateq SKY 80 l

Bojler Heateq SKY 80 l:Váš pôvodný bojler na vodu dosluhuje …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★83%
Cena: 146 €

8.miesto

Heateq SKY 30 l

Bojler Heateq SKY 30 l:Vypovedal vám službu bojler na vodu …

Viac informácií tu
★★★★★★★★★★95%
Cena: 138 €

Prečo si zaobstarať prietokový ohrievač vody?

Z názvu by ste mohli ľahko vyčítať, že voda sa tu ohrieva pri jej neustálom prietoku, a preto tieto kotly nemajú zásobník vody. Elektrické prietokové ohrievače vody sa zvyčajne umiestňujú v blízkosti kohútikov pod umývadlom alebo drezom. Ich obrovskou výhodou sú kompaktné rozmery, a teda ľahké skladovanie a cenová výhodnosť.

Okrem toho sú tepelné straty minimálne, pretože tento elektrický ohrievač vody zakaždým ohreje len potrebné množstvo kvapaliny. Okrem toho sa voda spotrebuje okamžite, a preto nemá čas vychladnúť. Na druhej strane, spotreba elektrickej energie je obrovská. Okrem toho musí byť tento typ ohrievača umiestnený pri každom kohútiku, čo môže byť vo väčšom dome veľký problém. Preto je vhodný skôr na príležitostné použitie na chate, terase alebo v dielni.

Ako rýchlo sa voda ohrieva?

Množstvo vody a, samozrejme, typ kotla majú vplyv na to, ako rýchlo sa voda zohreje. Napríklad prietokový ohrievač vody Dražice dokáže ohriať vodu veľmi rýchlo, najmä preto, že nemá veľký objem. Jednoducho ohrieva toľko tekutiny, koľko potrebujete. Niektoré možno pripojiť k viacerým zásuvkám, ale v takom prípade sa uistite, že elektrický prietokový ohrievač Dražice je dostatočne výkonný.

V opačnom prípade voda nestíha ohrievať, takže kotol je prakticky zbytočný. Naopak, akumulačné ohrievače môžu ohrievať celý objem niekoľko minút alebo dokonca hodín. Preto sú veľké ohrievače vhodné najmä pre domácnosti, ktoré kúria počas dňa a večer majú dostatok teplej vody. Celá rodina sa okúpe a kotol má celú noc a deň na to, aby znovu ohrial dostatočné množstvo vody.

Ohrievače vody sú dnes sofistikované zariadenia, ktoré umožňujú umývanie v teplej vode. Ich kúpa však nie je lacná, preto by ste si mali vopred premyslieť, aký ohrievač vody si zaobstaráte. Pri nakupovaní si zapamätajte naše rady, ktoré vám nákup okamžite uľahčia.

Šetriče vody – úspora pri ohreve vody

Efektívnym prístupom k šetreniu vodou však môžete ušetriť aj na účtoch za ohrev vody. Šetriče vody môžu byť tou správnou voľbou. Ide o malé zariadenia, ktoré sa dajú nainštalovať na kohútiky v umývadle, dreze alebo sprche. Šetriče vody znižujú prietok vody.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (4)

RedakceNajlepsiVyber

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *