image

Ako si vybrať správne alu disky? Nechajte si poradiť s naším testom 15 najlepších produktov

  • Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní najlepších alu disku.
  • Vyberte si alu disky s najlepším pomerom ceny a kvality na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií.
  • Keď si vyberiete najlepšie alu disky, zistite, kde ich kúpite najlacnejšie.

Každý dobrý motorista vie, že kolesá robia auto. A nejde len o vzhľad, ale aj o dôležité jazdné vlastnosti. Kolesá z liatej zliatiny sú jednou z najobľúbenejších možností práve pre svoje estetické a technické výhody. Problém však môže spočívať vo veľmi širokom spektre rôznych typov a tried. Výberu je potrebné venovať náležitú pozornosť, pretože zliatinové disky vydržia niekoľko rokov.

Okrem vzhľadu sú dôležité aj technické parametre. Ako sa o nich dozvedieť a na čo si dať pozor pri výbere? Pomôže vám s tým praktická príručka uvedená nižšie. Dúfame, že vám pomôže kúpiť najlepšie alu kolesá, ktoré sa vám budú páčiť a dokonale doplnia vaše vozidlo.

Víťaz spotrebiteľského testu roka 2023

Na čo si dať pozor pri výbere alu diskov

  • Veľkosť – priemer a ostatné rozmerové parametre musia zodpovedať vášmu vozidlu a údajom v osvedčení o evidencii
  • Kompatibilita s vozidlom – každý dobrý predajca zliatin vám odporučí kompatibilné varianty s príslušnými špecifikáciami, ale mali by ste skontrolovať všetky čísla v tzv. typovom liste
  • Technické špecifikácie – koleso musí byť homologizované na použitie

Prečo si kúpiť alu disky

Zliatinové kolesá majú v porovnaní s klasickou plechovou verziou mnoho výhod. Prvou výraznou výhodou je na prvý pohľad pútavý a atraktívny dizajn. Zliatinové kolesá alebo elektróny jednoducho vyzerajú dobre a pozdvihujú vzhľad celého vozidla. Najskôr sa hliníkové kolesá používali v pretekárskych automobiloch, z čoho vychádza väčšina konštrukcií.

Vzhľadom na pretekársku históriu alu kolies existuje aj niekoľko praktických technických výhod. Ich hmotnosť je nižšia, pretože kolesá sú vyrobené z hliníka, horčíka a podobných ľahkých, ale pevných zliatin. Nižšia hmotnosť sa okrem lepšej ovládateľnosti a pohodlnejšej jazdy môže prejaviť aj v nižšej spotrebe paliva.

Najlepšie alu disky podľa vzhľadu a kvality podľa komplexného spotrebiteľského testu v 2023

Hodnoty a parametre dôležité pre alu disky

Pri výbere zliatinového kolesa nezáleží len na vzhľade, hoci nie je úplne jednoduché vybrať si zo širokej ponuky len jednu možnosť. Pred nákupom sa uistite, že všetky hodnoty zodpovedajú a že vybrané kolesá budú kompatibilné s vaším vozidlom.

najlacnejšie a najlepšie disky z ľahkých zliatin

Výber priemeru kolies z ľahkých zliatin

Priemer kolies vášho vozidla poznáte podľa výberu pneumatík. Tieto informácie nájdete aj vo veľkom technickom preukaze, a ak nechcete mať ďalšie problémy so zadávaním nových kolies do technického preukazu, vyberte si túto veľkosť.

Najvhodnejšia veľkosť kolies bola pre konkrétne vozidlo určená už v továrni pri jeho výrobe. Nie je to však striktná vec, ktorú nemožno zmeniť a ľahko upraviť. Ak chcete väčšie kolesá, pristupujte k výberu s rozvahou a nechoďte na hranu. Vyberte si o niečo väčšiu verziu a rozdiel vyrovnajte pneumatikami s nižším profilom. Tým sa zabráni výraznej zmene manipulačných vlastností.

Zodpovedajúce číslo PCD alebo rozstupy

Ďalším špecifickým číslom, ktoré rozlišuje, či sú pneumatiky vhodné napríklad pre BMW alebo Škodu, je rozteč alebo PCD. Táto skratka znamená počet otvorov v rozstupovej kružnici kolesa. Toto číslo sa môže líšiť pre každú značku vozidla, ale aj pre každý model vozidla. Napríklad Škoda Fabia má označenie 5×100. Ak tento údaj pre svoje vozidlo nepoznáte, je dobré použiť konfigurátor na webovej stránke predajcov kolies.

Zodpovedajúca hodnota ET

Ďalším parametrom je odklon alebo ET. Dalo by sa povedať, že ide o údaj o tom, ako veľmi bude pneumatika vyčnievať z blatníka. Čím vyššia je hodnota, tým viac je koleso skryté a zastrčené smerom k vozidlu. Ak túto hodnotu nepoznáte z hlavy, stačí sa pozrieť do veľkého technického listu, kde je uvedená. Ak si však vyberiete mierne odlišnú verziu, ktorá sa líši len nepatrne, nie je to taký problém, ako keď dostanete koleso s odlišnou roztečou.

Název
Hodnocení
Cena

Na čo nezabudnúť pri diskoch z ľahkých zliatin

Keď si zaobstaráte krásne alu kolesá, možno budete potrebovať aj nové skrutky, podložky a ďalšie príslušenstvo na ich úspešnú montáž na vozidlo. V niektorých obchodoch sa príslušenstvo dodáva priamo s kolesami, v iných si ho musíte vybrať a dokúpiť. Vždy si vopred overte, ako to funguje vo vašom konkrétnom prípade.

A pretože alu kolesá sú krásne a niektoré modely sú pomerne drahé, je dobré zvážiť obstaranie bezpečnostných skrutiek. Ide o skrutky so špeciálnou hlavou, ktoré možno uvoľniť len pomocou kompatibilného nástrčného kľúča. Stačí jedna bezpečnostná skrutka na každé koleso a výrazne zvýšite šancu, že zrazu neprídete k zaparkovanému autu, ktoré namiesto krásnych elektrónov sedí na polenách.

Ďalším praktickým príslušenstvom sú nové pneumatiky. Ak si už kupujete nové kolesá, niektoré predajne vám umožnia nasadiť na ne nové pneumatiky hneď. Uvidíte zlepšenie ovládania. Okrem toho nebudete musieť túto otázku riešiť samostatne. Z tohto dôvodu je lepšie kúpiť si disky z ľahkých zliatin u predajcu, ktorý má vo svojom sortimente aj pneumatiky, a vyriešiť tak dve muchy jednou ranou.

Koľko stoja alu disky a kde ich dostať

Ceny diskov z ľahkých zliatin sa pohybujú od približne 40EUR za najbežnejšie varianty. Toto je cena za jedno koleso, takže pri kúpe celej sady počítajte s cenou minimálne 160 EUR. Ak chcete výraznejší vzhľad a naozaj prepracované kolesá, ktoré vám bude každý závidieť, môžete sa dostať až na cenu viac ako 240 EUR za koleso, čo vychádza na viac ako 800 EUR za sadu.

Disky z ľahkých zliatin si môžete kúpiť v špecializovaných predajniach a internetových obchodoch. Výhodou nákupu online je možnosť použiť konfigurátor, kde sa zobrazí ponuka s parametrami priamo zodpovedajúcimi značke a modelu vášho vozidla. Potom si môžete vybrať viac alebo menej len podľa toho, aké koleso sa vám páči. Podobné rady týkajúce sa správneho typu zliatinového kolesa môžete získať v kamennej predajni alebo servise, ale na internete nájdete oveľa širšiu ponuku dizajnov.

Ohodnoťte tento příspěvek!
4.8/5 (4)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *