image

Najlepšie letné pneumatiky porovnanie 15 najpredávanejších pneumatík, ako a ktoré si vybrať?

  • Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní najlepších letných pneumatík.
  • Na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií si vyberte letné pneumatiky s najlepším pomerom ceny a kvality.
  • Po úspešnom výbere letných pneumatík vám pomôžeme vybrať najlacnejšiu ponuku.

Sprievodca výberom letných pneumatík

Prečo sa formula 1 tak veľmi zaujíma o pneumatiky a prečo sa toľko diskutuje o tom, akú sadu pneumatík kto používa? Pretože kvalita a typ pneumatík môžu ovplyvniť ovládateľnosť vozidla. Platí to aj v každodennej premávke, kde síce nepoznáme rozdiel v podobe lepších časov na kolo, ale určite oceníme lepšiu priľnavosť na mokrej vozovke, nižšie riziko aquaplaningu alebo kratšiu brzdnú dráhu.

A ako si vybrať najlepšie letné pneumatiky? Kľúčom k úspechu je poznať systém označovania a dôležité faktory. Potom sa môžete rozhodnúť na základe ďalších parametrov a ceny, a to na základe vhodne zúženého rozsahu. A presne to vám pomôžu urobiť informácie v tejto príručke.

Víťaz spotrebiteľského testu roka 2023

Na čo sa zamerať pri výbere letných pneumatík

  • Rozmery – profil, priemer a šírka pneumatiky musia byť vhodné pre vaše vozidlo
  • Vlastnosti pneumatík – správny dezén, priľnavosť, lepšia úspora paliva a ďalšie
  • Typ pneumatikybežná na tvrdý povrch alebo špeciálna na jazdu v teréne

Najlepšie letné pneumatiky podľa spotrebiteľského testu roka 2023

Poznajte kódovanie letných pneumatík

Pri výbere nových pneumatík je dôležité sledovať niekoľko čísel. Ide o kódové označenia, pri ktorých sa rôzne parametre zaznamenávajú v určitom poradí. Výhodou je, že ide o univerzálne označenie, ktoré dodržiavajú všetci výrobcovia. To môže uľahčiť aj orientáciu v sortimente pneumatík. Je však nevyhnutné vedieť, čo hľadáte.

Označenie môže vyzerať napríklad takto: 245/55 R19 98 V tl XL

Prvé číslo označuje šírku pneumatiky v mm a za lomkou je bočný profil. Písmeno R označuje, že ide o radiálnu konštrukciu, a ďalšie číslo udáva priemer ráfika v palcoch. Číslo 98 označuje index nosnosti. Písmeno V je index rýchlosti. Ak je pneumatika označená tl, znamená to, že je bezdušová. Posledné XL označuje zosilnenú konštrukciu.

najlacnejšie a najlepšie letné pneumatiky

Ako nájsť správny typ pneumatík pre vaše vozidlo

Správny typ pneumatík pre vaše vozidlo najlepšie zistíte tak, že si prečítate označenie na existujúcich pneumatikách. V prípade prvých pneumatík na vašom vozidle si môžete byť istí, že sú to tie správne. V prípade ojazdených vozidiel je lepšie skontrolovať rozmery a špecifikácie v príručke k vozidlu alebo podľa hodnôt na stĺpiku. Bez správnych kolies a pneumatík totiž vozidlo nemusí prejsť technickou kontrolou.

Rozmery pneumatík

Pokiaľ ide o rozmery pneumatík, je potrebné zohľadniť tri parametre. Sú to šírka, priemer a veľkosť bočného profilu. Šírka sa udáva v milimetroch a je prvým číslom v označení. Rozmer bočnice udáva, aká vysoká je bočná stena pneumatiky, a je to číslo za lomkou pre šírku. Priemer pneumatiky je prakticky priemer ráfika kolesa a udáva sa v palcoch. Najbežnejšie priemery pre osobné vozidlá sú R15, R16 alebo R17.

Index zaťaženia

Index nosnosti je číslo, ktoré udáva, aké zaťaženie môže pneumatika niesť. Táto hodnota je uvedená v technickom osvedčení, kde je napísaná najmenšia možná možnosť. Jazda na pneumatikách s nižším indexom nosnosti, ako je uvedený v osvedčení o evidencii, je nebezpečná a v prípade zastavenia políciou môžete dostať pokutu. Index má hodnoty od 75 do 124, napríklad index 75 má nosnosť 690 kg.

Index rýchlosti

Ďalším dôležitým údajom pri výbere nových letných pneumatík je rýchlostný index. Ten udáva maximálnu rýchlosť, pre ktorú je pneumatika vhodná. Označuje sa písmenami N, Q, R, S, T, H, V, ZR. Vysokorýchlostné pneumatiky sa nachádzajú pod označením ZR. Bežne sa používajú najmä pneumatiky T do rýchlosti 190 km/h alebo H do rýchlosti 210 km/h.

Hĺbka behúňa

Pre letné pneumatiky je minimálna povolená hĺbka dezénu 1,6 mm. Je to však extrémna hranica a pre väčšiu bezpečnosť sa odporúča mať pneumatiky s hlbším dezénom.

Pri starších a opotrebovaných pneumatikách je vyššie riziko vzniku aquaplaningu, pri ktorom zaniká priľnavosť k vozovke a vozidlo sa na určitý čas stáva neovládateľným. Dobrým spôsobom, ako tejto nepríjemnej situácii predísť, je zaobstarať si kvalitné pneumatiky s dostatočne hlbokými drážkami na odvádzanie prebytočnej vody.

Priľnavosť, spotreba paliva a brzdná dráha

Každý model pneumatiky by mal byť označený údajmi o spotrebe paliva, priľnavosti a hlučnosti. V prípade spotreby paliva je najúspornejšou možnosťou výber pneumatík označených písmenom A.

Veľmi dôležitá je aj priľnavosť, ktorá udáva, ako dobre pneumatiky brzdia na mokrej vozovke. Súvisí to aj s dĺžkou brzdnej dráhy, ktorá je jedným z faktorov, ktoré vás môžu zachrániť pred nehodou. Najlepší úchop je označený písmenom A.

Název
Hodnocení
Cena

Ako sa starať o letné pneumatiky

Pokiaľ ide o starostlivosť o letné pneumatiky, nie je to nič zložité. Po ich odstránení z vozidla ich uložte vo vhodných podmienkach. Ideálne sú tmavé, suché a chladné priestory, kde nedochádza k zbytočnému namáhaniu materiálu, aby si pneumatiky zachovali svoje vlastnosti. Pred uskladnením ich nezabudnite umyť od nečistôt a nechať uschnúť.

Koľko stoja letné pneumatiky a kde ich kúpiť

Ak uvažujete o kúpe nových letných pneumatík, počítajte s tým, že za každú z nich zaplatíte približne 40 EUR, čo predstavuje 160 EUR za celú sadu. Ceny sa líšia v závislosti od výrobcu, veľkosti a typu kolesa. Pneumatiky lepších značiek môžu stáť viac ako 160 EUR za kus, čo predstavuje viac ako 640 EUR za sadu. Záleží na tom, aké ste nároční a čo od nových pneumatík očakávate.

Letné pneumatiky si môžete kúpiť online, kde môžete pomocou konfigurátora zúžiť ponuku priamo na typy, ktoré vyhovujú vášmu vozidlu. Bežný je aj nákup v predajni pneumatík, kde dostanete nové pneumatiky bezprostredne pred výmenou a hneď ich namontujú na vaše vozidlo.

Čo so starými pneumatikami? Najjednoduchší spôsob, ako ich ekologicky zlikvidovať, je dať ich protektorovať v servise, kde si necháte protektorovať svoje vozidlo.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (3)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *