image

Výber najlepších zimných pneumatík porovnanie 15 najlepších modelov, ako a ktorý si vybrať?

  • Výberom najlepších zimných pneumatík ušetríte peniaze, čas aj nervy.
  • Na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií si vyberte zimné pneumatiky s najlepším pomerom ceny a kvality.
  • Po výbere najlepších zimných pneumatík vám pomôžeme vybrať najlacnejšiu ponuku.

Kvalitné pneumatiky majú veľký vplyv na celkovú bezpečnosť a jazdné vlastnosti vozidla. Platí to najmä pre zimné pneumatiky určené na jazdu v snehu, mokre a pri nízkych teplotách. Okrem toho existuje zákonná požiadavka na minimálnu hĺbku dezénu.

Keďže zimné pneumatiky sú veľmi dôležité, oplatí sa venovať pozornosť ich správnemu výberu. Ak chcete kúpiť najvhodnejšiu a najlepšiu možnosť, zistite, aké parametre zohrávajú úlohu a ako vybrať pneumatiky vhodné pre vaše vozidlo. Nasledujúci sprievodca vám určite pomôže.

Víťaz spotrebiteľského testu roka 2023

Na čo sa zamerať pri výbere zimných pneumatík

Nové zimné pneumatiky sa odporúča zaobstarať približne každých päť sezón, alebo keď je dezén poškodený a odretý. K výmene je však vždy potrebné pristupovať individuálne. Keď sa však rozhodnete, že je čas na nové pneumatiky, venujte osobitnú pozornosť nasledujúcim parametrom:

  • Rozmery – priemer, šírka a profil pneumatiky
  • Vlastnosti pneumatík – priľnavosť, hluk a vplyv na spotrebu paliva
  • Typ pneumatiky – na použitie na ceste alebo špeciálna na nespevnený terén
  • Dostatočne hlboký behúň – minimálne 4 mm

Najlepšie zimné pneumatiky na základe rozsiahleho testovania vodičov v 2023

Poznajte značenie zimných pneumatík

Každá pneumatika je označená typickým kódom, ktorý udáva najmä rozmery. Ide o univerzálne označenie, ktoré používajú všetci výrobcovia pneumatík, čo uľahčuje výber nových pneumatík.

Označenie môže vyzerať napríklad takto: 245/55 R19 98 V tl XL

Prvé číslo je šírka pneumatiky a za lomkou je veľkosť bočného profilu, obe čísla sú uvedené v mm. Písmeno R označuje, že ide o radiálnu konštrukciu, a číslo za písmenom zodpovedá priemeru ráfikov. Číslo 98 je index zaťaženia. Písmeno V je index rýchlosti. Posledný znak XL znamená, že pneumatika má mimoriadne zosilnenú konštrukciu.

Zimné pneumatiky sa dajú ľahko rozpoznať aj podľa snehovej vločky na nich.

najlacnejšie a najlepšie zimné pneumatiky

Ako zistiť správny typ pneumatík pre vaše vozidlo

Najjednoduchšie je pozrieť sa na svoje existujúce pneumatiky, kde na boku uvidíte číselné označenie typu, a získať rovnaké. Ak však ide o ojazdené vozidlo a chcete sa uistiť, že ste si vybrali správny typ, radšej si prečítajte príručku k vozidlu a skontrolujte aj hodnoty na bočnom paneli. Tým sa zabezpečí, že si zbytočne nekúpite nesprávne pneumatiky.

Rozmery zimných pneumatík

Pri výbere nových pneumatík sa uistite, že majú správnu veľkosť. Môžete to zistiť pomocou troch čísel uvedených v kódovej značke. Ide o šírku pneumatiky v mm, čo je prvé číslo. Po ňom nasleduje lomka s veľkosťou bočného profilu. Ide o hodnotu, ktorá udáva výšku bočnice. Tretím dôležitým číslom je priemer. Uvádza sa za písmenom R a udáva sa v centimetroch. Často sa vyskytujú najmä pneumatiky s priemerom R15, R16 alebo R17.

Index zaťaženia

Ďalším číslom, ktoré musí zodpovedať, je index nosnosti. Pod týmto číslom sa skrýva hodnota, akú záťaž dokáže pneumatika uniesť. Minimálnu hodnotu pre vaše vozidlo nájdete v technickom preukaze a nikdy nekupujte pneumatiky s nižším indexom nosnosti. Ak si zaobstaráte pneumatiku s vyšším indexom, nič sa nestane.

Index rýchlosti

Rýchlostný index udáva, pre aké rýchlosti sú pneumatiky určené. Je označená písmom. Napríklad zimné pneumatiky H do 210 km/h alebo T do 190 km/h sú bežné pre osobné vozidlá. Ak máte športové vozidlo a jazdíte na nemeckých diaľniciach, môžu sa vám hodiť aj takzvané vysokorýchlostné pneumatiky s označením ZR, ktoré sú určené aj pre rýchlosti nad 240 km/h.

Priľnavosť, spotreba paliva a hluk

Pri pneumatikách si treba dávať pozor aj na ďalšie faktory. Zvyčajne sa označujú písmenami, pričom písmeno A označuje najlepší výkon. Konkrétne priľnavosť, ktorá určuje, ako dobre pneumatika priľne k vozovke v dobrých alebo horších podmienkach.

Nové zimné pneumatiky môžu mať pozitívny vplyv aj na spotrebu paliva. Najviac paliva ušetríte s pneumatikami označenými písmenom A pre túto vlastnosť. Aby však bola pneumatika účinná, je nevyhnutné, aby bola správne nahustená. Informácie o ideálnom tlaku nájdete v príručke k vozidlu. A je dobré raz za čas skontrolovať pneumatiky, či nie je potrebné ich nahustenie.

Ďalším parametrom, ktorý je pri výbere pneumatík skôr sekundárny a nie hlavný, je hlučnosť. Klasicky sa udáva v decibeloch (dB) a čím je menšia, tým je tichšia.

Název
Hodnocení
Cena

Venujte pozornosť štruktúre a hĺbke behúňa

Pri zimných pneumatikách je veľmi dôležitá dostatočná hĺbka dezénu. Zákonný limit je 4 mm. Optimálne sú však pneumatiky s hĺbkou dezénu najmenej 6 mm. Plochý behúň môže byť jedným z dôvodov, prečo sa poobzerať po nových pneumatikách.

Výrobcovia sa tiež predháňajú v tom, kto vymyslí lepší dezén. Ak sa na jednotlivé pneumatiky pozriete pozorne, zistíte, že drážky nie sú vždy na rovnakých miestach. To je jeden z hlavných rozdielov, prečo majú niektoré pneumatiky v porovnaní s inými mierne odlišné vlastnosti. Pokiaľ ide o zimné pneumatiky, je lepšie nešetriť a radšej si vybrať pneumatiky od renomovaných výrobcov, ktorí majú za sebou roky vývoja a ponúkajú tie najlepšie typy. Víťazné modely pneumatík v rôznych testoch môžu napovedať, ktoré vzorky sú dobré.

Ako sa starať o zimné pneumatiky

Zimné pneumatiky sa používajú len polovicu sezóny. Po zvyšok roka musíte pamätať na ich správne uskladnenie. Aby ste predišli zbytočnej strate životnosti pneumatík a ich znehodnoteniu, vyberte si na uskladnenie pneumatík suché, tmavé a chladné miesto. Ak takéto zariadenie nemáte, môžete sa dohodnúť s autoservisom, aby vám pneumatiky za poplatok uskladnil až do jesene, keď ich budete opäť potrebovať.

Koľko stoja zimné pneumatiky a kde ich kúpiť

Cena zimných pneumatík sa zvyčajne pohybuje okolo 40 EUR za kus, čo predstavuje približne 160 EUR za celú sadu. Lacnejšie a väčšinou neznačkové pneumatiky majú zvyčajne horšie vlastnosti, takže snaha ušetriť pár stoviek sa nakoniec nemusí vyplatiť, pretože sa skôr opotrebujú. Kvalitné zimné pneumatiky môžu stáť viac ako 4 000 korún za jednu pneumatiku, čo predstavuje viac ako 600 EUR za sadu. Závisí to od rozmerov a výrobcu.

V prípade pneumatík je lepšie kúpiť nové. Bazárové môžu byť veľmi opotrebované, stvrdnuté a pod. Výber môžete uskutočniť na internete, kde si môžete pozrieť recenzie a skontrolovať všetky konkrétne parametre týkajúce sa daných pneumatík. Pneumatiky si môžete objednať priamo v servise a skombinovať ich s protektorovaním. Ak si kúpite nové pneumatiky priamo v predajni, zvyčajne môžete vyriešiť aj problém, kam s použitými pneumatikami, pretože predajňa sa postará o ich ekologickú likvidáciu.

Často kladené otázky o zimných pneumatikách:

Dle platného paragrafu §40a zákona 361/2000 Sb. má každý řidič povinnost použít zimní pneumatiky a to od 1. listopadu do 31. března následujícího roku.

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (3)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *