Najlepšia elektrocentrála recenzia a test + nákupný poradca [rok1]
- Ušetrite peniaze, čas a nervy pri hľadaní najlepšieho generátora energie.
- Na základe nezávislých spotrebiteľských recenzií si vyberte najvhodnejšiu elektráreň s najlepším pomerom ceny a výkonu.
- Po výbere najlepšej elektrárne vám pomôžeme vybrať najlacnejšiu ponuku.
Ide o stroje vybavené spaľovacím motorom alebo poháňané plynom či olejom. Môžu sa klasifikovať podľa paliva, na ktoré sú poháňané. Ide o stroje poháňané naftou, benzínom, olejom alebo plynom. Podľa mobility ich možno rozdeliť na stacionárne a mobilné generátory energie. Ďalšie možné rozdelenie elektrární je na rámové a invertorové. Pozrime sa teraz na jednotlivé typy trochu podrobnejšie.
Víťaz spotrebiteľského testu roka 2024
Rámové generátory energie
Tie sú zvyčajne lacnejšou možnosťou a nájdu uplatnenie pri napájaní motorových strojov, svetiel alebo zdrojov tepla. Názov naznačuje, že okolo motora je kovový rám, ktorý je dôležitou súčasťou elektrocentrály. Tieto generátory sú zvyčajne hlučné a nemôžu napájať spotrebiče, ako sú počítače a podobne. Sú vhodné do záhrady alebo napríklad na stavebné práce.
Invertorové generátory energie
Tento typ má motor skrytý v kryte. Vyzerajú ako kufor a sú určené špeciálne pre elektroniku, ako sú počítače alebo lekárske prístroje. Ich cena je vyššia. Sú vhodné do uzavretých priestorov. Nielen kvôli veľkosti, ale aj kvôli tichšej prevádzke. Ich výkon je však nižší ako výkon rímskej elektrárne.
Petrolejové generátory elektrickej energie
Ako už názov napovedá, tieto generátory využívajú na výrobu elektrickej energie ropu. Tento typ sa používa najmä ako záložný zdroj energie pre malé budovy. V domácnostiach sa s nimi často nestretávame. Ropné generátory energie sú vysoko účinné. Dieselové generátory sú zvyčajne veľké a ťažké. Majú však vysoký výkon a sú vhodné napríklad na dlhšiu prevádzku. Sú ideálne napríklad na vonkajšie podujatia alebo na stavenisko. Ich cena je pomerne vysoká. Môžu však napájať niekoľko spotrebičov naraz.
Benzínové generátory energie
Ide o najčastejšie požadovaný typ. V porovnaní s dieselovými sú oveľa ľahšie a menšie. Nespoliehajte sa však na ich dlhodobú prevádzku, sú vhodné skôr na menej náročné akcie. Sú však dostatočné na použitie v záhrade alebo v stavebníctve.
Plynové generátory energie
Podobne ako niektoré automobily, aj elektrické generátory môžu byť poháňané LPG. V porovnaní s ostatnými je to ekologickejšia možnosť. Prevádzkové náklady sú nízke. Možno ich použiť v domácnosti alebo v záhrade.
Najlepšie elektrocentrály podľa spotrebiteľského testu roka [rok1]
Myslite na rezervu výkonu
Pri výbere je dôležité myslieť na to, na čo budete generátor energie používať. Jeho výkon by mal byť vždy o niečo vyšší ako výkon pripojených spotrebičov. Ak sa chystáte pripojiť stroje s elektromotormi, výkon centrálnej jednotky musí byť o 30 % vyšší. Pri domácich spotrebičoch, ako sú televízory alebo rádiá, sa odporúča až dvojnásobný výkon, podobne ako pri žiarivkách alebo vŕtačkách, motorových pílach a podobne. Naopak, pre rýchlovarnú kanvicu, sušič vlasov alebo elektrický ohrievač postačuje rovnaké množstvo energie. Ohrievače vody a mrazničky potrebujú najväčšiu rezervu. V tomto prípade je potrebné, aby bol výkon centrálnej jednotky až päťkrát vyšší.
Je dôležité myslieť na typ fázy
Zatiaľ čo niektoré generátory elektrickej energie vyrábajú len jednofázový prúd, výkonnejšie stroje môžu vyrábať prúd v troch fázach. Samozrejme, na bežné domáce práce vám stačí jedna fáza, ale je dobré zvážiť, čo všetko budete chcieť k elektrocentrále pripojiť. Vo všeobecnosti sú na výstavbu vhodné trojfázové elektrocentrály.
Nezabudnite na spotrebu
Pri kúpe napájacieho bodu si skontrolujte údaj, ktorý sa zameriava na spotrebu. Výrobcovia to zvyčajne uvádzajú ako množstvo paliva na motohodinu. Spotreba je ovplyvnená množstvom energie, ktorú stroj dodáva. Je teda jasné, že ak chcete získať výkonnú elektráreň, náklady na jej prevádzku budú vyššie, pretože aj spotreba paliva bude vyššia.
najlacnejšie a najlepšie elektrocentrály
Dôležité je aj vybavenie
Pri výbere by ste mali zvážiť aj jeho vlastnosti a vybavenie. Je vhodné, ak má elektrocentrála podvozok, bude sa s ňou pohodlne pohybovať najmä pri ťažších zariadeniach. V ideálnom prípade by mala mať aj zásuvku na nabíjanie batérie, snímač oleja a voltmeter. Nabíjacia zásuvka sa vám bude hodiť najmä vtedy, ak budete powerbanku používať pri dlhšom pobyte vonku. Snímač oleja je dobrým pomocníkom, ktorý automaticky vypne motor, ak je hladina oleja príliš nízka. Na druhej strane voltmeter sleduje, či nie je prekročené napätie.
Pre vaše pohodlie si potom môžete vybrať elektromotor s displejom, diaľkovým ovládaním a digitálnym počítadlom hodín. Niektoré elektrocentrály ponúkajú aj modul GSM. Na displeji sa samozrejme pohodlne a na jednom mieste zobrazujú všetky potrebné informácie. Diaľkové ovládanie sa vám bude hodiť, ak je elektráreň vzdialená a chcete ju zapnúť alebo vypnúť na diaľku. Digitálny merač motohodín je skvelým pomocníkom, ktorý sleduje čas, na ktorý je potrebné naplánovať servis. Modul GSM je už naozaj pohodlný. Vďaka tomuto modulu vás môže najlepší elektrocentrála informovať o svojom stave prostredníctvom správ SMS.
Kam s ním?
Pred použitím je tiež dobré vedieť, kam elektrocentrálu umiestniť a kam ho neumiestňovať. Samozrejme, prístup vzduchu je dôležitý. Je to dôležité pre sanie motora a jeho chladenie. Ak to nebudete mať na pamäti, motor sa môže prehrievať. Voľný priestor je potrebný aj na únik nebezpečných výfukových plynov. Myslite aj na to, že elektrický generátor je pomerne hlučný. V domácnosti je preto ideálne umiestniť ho mimo obytného priestoru.