Získajte odborné znalosti, ktoré potrebujete na to, aby ste udržali baktérie a vírusy na uzde, alebo ako ľahko a účinne dezinfikovať svoj domov nielen počas chrípkovej epidémie.
Ako správne dezinfikovať domácnosť, aby to nebola len strata času? Od začiatku pandémie koronavírusu v minulom roku je hygiena horúcou témou. Všetci vieme, že jednoduché opatrenia osobnej hygieny, ako je umývanie rúk, nosenie masky na tvári a používanie dezinfekčného prostriedku na ruky v obchodoch, môžu pomôcť zastaviť nielen šírenie tejto choroby. Čo však môžeme urobiť, aby sme sa chránili doma?
Výskum spoločnosti vyrábajúcej čistiace prostriedky ukázal, že v súčasnosti dbáme na čistotu našich domovov viac ako kedykoľvek predtým. Z rovnakého prieskumu vyplýva, že takmer 60 % z nás strávi upratovaním svojich domovov každú hodinu navyše. Tretina z nich si nie je istá, či sú čistiace prostriedky, ktoré používajú, skutočne účinné.
Ako si teda môžeme byť istí, že čas strávený upratovaním navyše skutočne pomáha chrániť nás a naše rodiny pred COVID-19 a inými baktériami? Tu je návod na čistenie, ktorý potrebujete, aby ste vo svojej domácnosti udržali baktérie a vírusy na uzde.
7 základov čistenia
➡️ 1. Vyčistite a potom dezinfikujte
Na čistenie povrchov, ako sú kuchynské linky, dosky stolov a povrchy v kúpeľni, použite dvojfázovú metódu – najprv vyčistite a potom dezinfikujte. Povrch môžete postriekať octom a potom ho utrieť čistou handričkou alebo jednoducho použiť handričku z mikrovlákna s teplou vodou. Ďalšou možnosťou je čistiaca handrička namočená v čistiacom roztoku a dobre vyžmýkaná.
Na dezinfekciu proti pôvodnému aj novému kmeňu Covid-19 má imunologička z Middlesexskej univerzity Dr. Darshna Yagniková túto radu: „Vysoko infekčný mutantný koronavírus možno stále účinne inaktivovať pravidelnou dezinfekciou pomocou prípravkov obsahujúcich najmenej 70 % alkohol, 0,5 % peroxid vodíka alebo bielidlo (zriedené na 0,1 % chlórnanu sodného) s použitím studenej vody. Ide o 50 ml silného domáceho bielidla zriedeného v približne 2 litroch vody.
➡️ 2. Dezinfikujte dlhší čas!
Účinnosť dezinfekčného prostriedku pri ničení baktérií a vírusov nezávisí len od jeho zložiek – do hry vstupuje aj doba, počas ktorej musí pôsobiť (tzv. kontaktný čas). „Tento ‚kontaktný čas‘ je potrebný na to, aby ste z dezinfekčného prostriedku vyťažili čo najviac,“ vysvetľuje mikrobiológ a autor knihy Germ Code Jason Tetro. „Použite prípravok, o ktorom sa tvrdí, že ničí 99,9 % baktérií a vírusov, a nechajte ho na tvrdom povrchu pôsobiť aspoň jednu minútu, najlepšie však tri minúty.“
➡️ 3. Neprehliadajte často používané povrchy
Každý vie, že je potrebné dezinfikovať domácnosť, najmä miesta ako toaleta a kuchynské povrchy. Pozornosť však musíme venovať aj ostatným povrchom v našich domácnostiach, ktorých sa často dotýkame. Hovoríme napríklad o kľučkách dverí, rukovätiach kanvíc, vypínačoch a zábradliach.
Ak na čistenie použijete bielidlo, nechajte ho na povrchu pôsobiť aspoň minútu, až potom ho opláchnite alebo utrite vlhkou handričkou.

Z bezpečnostných dôvodov by ste nikdy nemali striekať nič priamo na spínač! Namiesto toho si pripravte dezinfekčný roztok v starej fľaši s rozprašovačom a zľahka ho nastriekajte na handričku z mikrovlákna, ktorou potom pretrite spínač a rámček. Nakoniec môžete povrch utrieť mäkkou handričkou alebo mäkkou handričkou z mikrovlákna.
Ak má niekto v domácnosti koronavírus, odporúča sa vyčistiť spoločnú kúpeľňu hneď po tom, ako ju táto osoba použila. V takom prípade by ste mali aj celú domácnosť dezinfikovať pravidelnejšie ako zvyčajne.
➡️ 4. Nechajte si topánky pri dverách
Topánky prinášajú do vášho domova nielen špinu, ale aj baktérie. Z tohto dôvodu je najlepšie vytvoriť si doma zónu bez topánok a pravidelne čistiť tvrdé podlahy, hovorí V Mann: „Začnite vysávaním alebo zametaním tvrdých podláh, aby ste sa zbavili uvoľnených nečistôt, a potom ich vytrite teplým dezinfekčným roztokom. Dávajte pozor, aby ste laminátovú podlahu príliš nenamočili, pretože to môže spôsobiť jej deformáciu.“
TIP: Ak máte vinylovú podlahu, je najlepšie riadiť sa odporúčaniami výrobcu, ktorý môže odporúčať použitie špecializovaného prípravku alebo úplné vyhnutie sa niektorým čistiacim prostriedkom. Ak tak neurobíte, riskujete stratu záruky, ktorá sa na podlahu vzťahuje.
➡️ 5. Venujte pozornosť spoločným zariadeniam
Technológie, ktoré používa celá rodina, ako napríklad domáci telefón, diaľkové ovládače, klávesnice počítačov a ovládače herných konzol, môžu byť tiež magnetom na baktérie.

Napríklad mobilný telefón by ste mali pravidelne utierať aspoň čistiacimi obrúskami. Spomeňte si na všetko, čoho ste sa dotkli, kým ste vzali do ruky mobilný telefón. Pri ich čistení začnite utieraním prachu mäkkou handričkou a potom použite handričku z mikrovlákna ľahko postriekanú vodou na zotretie viditeľných nečistôt. Nakoniec povrch očistite handričkou nastriekanou dezinfekčným roztokom, aby ste sa zbavili baktérií a vírusov.
➡️ 6. Čistiace utierky dôkladne vyperte
Z hygienických dôvodov nikdy nepoužívajte jednu utierku na všetky povrchy. Ak na čistenie používate rôzne utierky a špongie, oplatí sa používať na každý povrch inú, aby ste zabránili šíreniu baktérií a vírusov.
Ak používate čistiace utierky z mikrovlákna, stačí pravidelné a dôkladné oplachovanie pod teplou tečúcou vodou, aby ste sa zbavili takmer všetkých baktérií, ktoré sa v utierke nahromadili. Teoreticky by to malo znamenať, že tú istú utierku môžete používať dlhšie, než prejdete na novú. Napriek tomu neodporúčame používať jednu utierku na viacero rôznych povrchov.
Utierky z mikrovlákna sú najúčinnejšie, ak sa používajú s teplou alebo horúcou vodou (tým sa vlákna otvoria). Ak handričku viackrát preložíte do tvaru „bochníka“, dosiahnete najlepší možný kontakt medzi handričkou a čisteným povrchom. Utierky z mikrovlákna, rovnako ako ostatné utierky, by sa mali po čistení prať pri najvyššej možnej teplote.
➡️ 7. Používajte paru
Para je skvelým spojencom, pokiaľ ide o ničenie baktérií, a môže pomôcť odstrániť aj špinu. Parné čističe sa dajú použiť na mnohé vodoodolné povrchy v domácnosti – teda nie napríklad na podlahy z tvrdého dreva – a so správnym príslušenstvom ich môžete použiť aj na čistenie rúry a varnej dosky. Ak máte vinylovú podlahu, najprv si pozrite pokyny výrobcu
Teraz už viete, ako dezinfikovať domácnosť, aby ste sa zbavili čo najväčšieho počtu baktérií a zabránili ich prenosu. Ak sme na niečo zabudli, neváhajte a zanechajte nám komentár nižšie.
Zdroj: https: //www.goodhousekeeping.com