Je vaša obľúbená značka dezinfekčného prostriedku v obchode vypredaná? Čo tak vyrobiť si vlastný? Domáca dezinfekcia proti koronavírusom prekonáva všetky komerčné produkty!

V týchto dňoch si môžu nájsť čas na upratovanie aj menej čistotní jedinci. Po nedávnom panickom nákupe, ktorý vyčistil regály obchodov od komerčných dezinfekčných prostriedkov, možno nemáte po ruke obvyklé produkty. Ak chcete, aby sa vo vašej domácnosti nevyskytovali chrípkové vírusy, je dôležité dezinfikovať kuchyňu, kúpeľne a vzduch, niekedy aj viac ako raz denne. Práve tu môže pomôcť domáca dezinfekcia proti koronavírusom.

Našťastie si môžete doma vyrobiť vlastný dezinfekčný prostriedok na ruky, dezinfekčný sprej a utierky. Tu nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o výrobe vlastných čistiacich prostriedkov, ktoré eliminujú koronavírus.

▶️ Čo budete potrebovať

Centrum pre choroby a kontrolu zverejnilo odporúčania na čistenie a dezinfekciu domácnosti, ktoré je dôležité dodržiavať aj pri výrobe vlastných dezinfekčných prostriedkov. CDC napríklad uvádza, že je dôležité používať dezinfekčné prostriedky, ktoré boli testované na účinnosť proti COVID-19 a ktoré umožňujú dostatočný čas kontaktu s povrchom, aby dezinfekčný prostriedok mohol pôsobiť.

Podľa Deana Daviesa, vedúceho spoločnosti Fantastic Services, ktorá sa špecializuje na antivírusovú sanitáciu, stačí na výrobu čistiacich prostriedkov len niekoľko zložiek. Možno ich už máte v lekárničke alebo v špajzi. Ak nie, môžete ich nájsť v obchodoch, hoci ich zásoby sú momentálne dosť obmedzené.

✔️ Peroxid vodíka

Podľa CDC je peroxid vodíka účinný proti rôznym mikroorganizmom, ako sú baktérie, kvasinky, plesne, vírusy a spóry. Roztok s obsahom najmenej 3 % po šiestich až ôsmich minútach pôsobenia usmrtí baktérie vrátane vírusu, ktorý spôsobuje prechladnutie.

✔️ Izopropylalkohol

Táto chemická zlúčenina má dezinfekčné vlastnosti, ak sa ponechá na povrchu aspoň 30 sekúnd.

Dodržujte správný postup
Dodržujte správny postup

Keďže je rozpustný vo vode, môže sa riediť, ale jeho koncentrácia musí byť aspoň 70 %, aby sa odstránili koronavírusy. Majte tiež na pamäti, že hoci sa alkohol považuje za bezpečný pre všetky povrchy, táto zlúčenina by mohla zmeniť farbu niektorých plastov. Preto si povrch najprv vyskúšajte na malom mieste.

✔️ Bielidlo

Správne zriedené bielidlo je dostatočne silné a účinné pri ničení baktérií a vírusov. Podľa CDC sú to 4 čajové lyžičky bielidla na 1 liter vody. Pred utieraním nechajte bieliaci roztok pôsobiť aspoň 10 minút, aby ste sa uistili, že jeho platnosť neuplynula.

Poznámka: Miešanie bielidla s niektorými inými chemikáliami môže vytvoriť nebezpečné zlúčeniny; nikdy nekombinujte bielidlo s amoniakom, izopropylalkoholom alebo kyslými zlúčeninami, ako je napríklad ocot. Najbezpečnejšie je používať bielidlo len s vodou.

Okrem týchto chemikálií budete potrebovať aj fľašu so stláčadlom alebo sprejom, papierové uteráky a/alebo bavlnenú handričku. Opäť platí, že niektoré z týchto položiek je ťažké zohnať, preto sa snažte pracovať s tým, čo máte.

▶️ Ako si vyrobiť domáce dezinfekčné prostriedky proti koronavírusom

???? Sanitizér na ruky

Zvolte vhodné nádoby na dezinfekci rukou
Výber vhodných nádob na dezinfekciu rúk

Hoci umývanie rúk starým dobrým mydlom a vodou je najlepší spôsob, ako ich udržať čisté a zabrániť šíreniu koronavírusu, nie vždy máte prístup k umývadlu. Ďalšou najlepšou vecou je použitie dezinfekčného prostriedku na ruky. Pri jeho výrobe si musíte byť istí, že pomer zložiek je správny, inak nebude dostatočne účinný.

Ajith Karunarathne, bunkový chemik a odborný asistent na Katedre chémie a biochémie Toledskej univerzity, sa podelil o svoj recept na dezinfekčný prostriedok na ruky.

Začnite s izopropylalkoholom, ktorý si môžete ľahko kúpiť online alebo v špecializovaných obchodoch, ak ho nemáte doma. Izopropylalkohol sa zvyčajne dodáva v koncentrácii 90 % alebo 95 %. Podľa Karunarathneho bude fungovať všetko, čo má 90 % alebo viac.

Zmiešajte tri diely alkoholu s jedným dielom gélu z aloe vera, ktorý zabraňuje vysušovaniu pokožky. (Ak nemôžete nájsť hotový gél z aloe, môžete ho tiež naškrabať z listov rastliny aloe. Odrežte boky listu a odstráňte vrchnú šupku. Pomocou lyžice vyškrabte gél. Vo vysokorýchlostnom mixéri mixujte zachytený gél dve až tri minúty, potom ho pomocou cedidla preceďte a odstráňte zvyšky listov.)

Ak chcete, pridajte do zmesi niekoľko kvapiek esenciálneho oleja, aby ste ju príjemne prevoneli.

Preneste dezinfekčný prostriedok do čistej, prázdnej nádoby. Môžete naplniť prázdne fľaše od dezinfekčného prostriedku na ruky alebo použiť akúkoľvek malú nádobu, ktorú môžete ľahko nosiť so sebou. Karunarathne povedal, že ak vidíte zakalenú usadeninu, pred použitím fľašu pretrepte.

???? Jednorazové dezinfekčné obrúsky

Vyrobte si jednorázové dezinfekční ubrousky
Vyrobte si jednorazové dezinfekčné utierky

Ak je vaša obľúbená značka v obchode vypredaná, podľa Daviesa si môžete ľahko vyrobiť vlastnú.

Začnite s rolkou papierových utierok a horizontálne ju rozrežte na polovicu, aby vám zostali dve rolky podobné toaletnému papieru.

Zmiešajte 2 šálky vody s 2 polievkovými lyžicami bielidla.

Položte jednu rolku papierového uteráka na plocho do vzduchotesnej nádoby a roztok vylejte zhora. Nádoba by mala byť dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestila všetka tekutina a aby boli papierové utierky úplne nasiaknuté.

Odstráňte kartónovú stredovú rolku a vytiahnite čerstvé papierové utierky.

???? Použiteľné dezinfekčné obrúsky

Kris Bordessa, odborníčka na udržateľnosť, hovorí, že namiesto jednorazových dezinfekčných obrúskov si môžete doma vyrobiť opakovane použiteľné obrúsky.

Začnite so starým tričkom alebo inou bavlnenou látkou. Látku rozrežte na štvorce podobnej veľkosti, aké sú k dispozícii v obchode.

Namočte tieto tkaniny do roztoku bielidla alebo zmesi 2/3 šálky 99% izopropylalkoholu a 1/3 šálky vody.

Použité utierky uchovávajte v uzavretej nádobe až do dňa prania, potom ich vyperte pri vysokej teplote a až potom ich namočte do roztoku a znovu použite.

▶️ Nespoliehajte sa na „prírodné“ čistiace prostriedky

Hoci by ste mali minimalizovať používanie chemikálií v domácnosti, najmä v kuchyni, kde sa pripravujú potraviny, pravdou je, že na odstránenie koronavírusov a iných baktérií sa im, žiaľ, nevyhnete. Niektoré „prírodné“ domáce prostriedky môžu mať užitočné čistiace vlastnosti, ale nedezinfikujú:

???? Ocot

Ocot sa už dlho používa na čistenie povrchov, a to nielen v domácnosti. Je účinný proti plesniam, nečistotám a baktériám. Hoci ocot je bezpečný a prirodzený spôsob, ako sa zbaviť niektorých druhov baktérií, nie je registrovaným dezinfekčným prostriedkom a neodporúča sa ako náhrada alkoholu alebo bielidla.

???? Čajovník a iné esenciálne oleje

Hoci sa čajovníkový olej a iné esenciálne oleje označujú za veľmi prospešné, vrátane antivírusových vlastností, neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že zabraňujú šíreniu chorôb. Esenciálne oleje môžu čistiacim prostriedkom dodať príjemnú vôňu a môžu dokonca eliminovať niektoré typy baktérií, ale nemali by ste sa spoliehať na to, že zabijú koronavírus.

???? Vodka a iné liehoviny

Existuje mnoho domácich receptov na výrobu domáceho dezinfekčného prostriedku proti koronavírusom, v ktorých sa odporúča použiť vodku. CDC však uvádza, že aby bol dezinfekčný prostriedok na ruky účinný, musí mať koncentráciu etylalkoholu aspoň 60 % a väčšina vodiek túto hranicu výrazne nedosahuje. Po zmiešaní s aloe alebo inými látkami sa koncentrácia ešte viac zriedi.

Zdroj: https: //www.huffpost.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *