V tomto článku nájdete prehľad o imunitnom systéme človeka, o tom, ako funguje a ako ho najlepšie posilniť, aby sme boli zdraví.

Imunitný systém je rozsiahla sieť proteínov, orgánov a buniek, ktoré synergicky pracujú na tom, aby nás chránili, udržiavali v zdraví a prosperite. Keď je náš imunitný systém silný, ľahko zvládne mikroskopické bitky a my si užívame všetky výhody, ktoré nám poskytuje dobré zdravie. Keď je však náš imunitný systém oslabený, ochorieme. Preto je dôležité poznať najlepšie spôsoby posilnenia imunity nielen u detí, ale aj u nás dospelých.

A keďže dobré zdravie a vitalita sú pre aktívny život nevyhnutné, je dôležité urobiť všetko pre to, aby sme boli čo najviac imúnni.

➡️ Prečo potrebujeme imunitný systém?

Imunitný systém nie je inštalatér alebo údržbár, ktorého občas zavoláte, keď zistíte, že niečo nie je v poriadku, alebo keď sa „objaví“ nepríjemný bacil. Je to nekonečná práca a aktívny boj proti rôznym hrozbám. Je to preto, že doslova plávame v mori miliárd patogénov, ktoré sú aj v nás! Nie všetky tieto mikroorganizmy sú zlé. Mnohé z nich sú v skutočnosti prospešné, symbiotické baktérie, ktoré môžu dokonca podporovať imunitný systém a dobré zdravie.

Ako teda imunitný systém rozpozná tie zlé od dobrých a ako nás pred nimi chráni?

➡️ Ako funguje imunitný systém?

Medzi hlavné orgány imunitného systému patria týmus, pečeň, kostná dreň, mandle, lymfatické uzliny, slezina a krv – všetky tieto orgány zohrávajú úlohu pri fungovaní imunitných buniek. Milióny imunitných buniek prúdia cez náš lymfatický systém a monitorujú krvný obeh, pričom hľadajú atypické molekulárne štruktúry patogénov nazývané antigény.

V priebehu niekoľkých minút po zistení patogénu sa koordinuje ochranná imunitná odpoveď. Špecializované imunitné bunky sú vyslané do krvného obehu a pokúšajú sa zničiť patogén jeho spotrebovaním. Zatiaľ čo sa patogén ničí, imunitné bunky v prvej línii komunikujú s imunitným systémom a poskytujú mu cenné informácie o povahe patogénu a o tom, ako ho najlepšie poraziť.

Čoskoro potom sa vyšle špecializovaný súbor imunitných buniek, aby lokalizovali a zničili už infikované bunky. Ostatné bunky imunitného systému medzitým vytvárajú milióny protilátok, proteínov, ktoré sa viažu na antigény patogénu a ničia ho.

➡️ Prečo sme chorí?

Keď sme zdraví a náš imunitný systém je silný, patogény sú zlikvidované v priebehu niekoľkých dní bez viditeľných príznakov.

Keď je náš imunitný systém oslabený alebo patogén je agresívny, niekedy sme nútení prejsť infekciou, ktorá vyvolá silnejšiu imunitnú reakciu. Vtedy ochorieme.

V tomto štádiu sa v závislosti od patogénu začne prejavovať horúčka, zápal a ďalšie príznaky. Tieto príznaky nie sú spôsobené patogénom – sú to vlastne prirodzené procesy, ktoré majú pomôcť imunitnej odpovedi, keď prvá línia útoku nie je úspešná.

Napríklad:

  • Horúčka alebo zvýšená telesná teplota vytvára podmienky, ktoré spomaľujú rast baktérií a vírusov.
  • Zápal je forma bunkovej signalizácie, ktorá stimuluje silnejšiu lokálnu imunitnú odpoveď.

Inými slovami, príznaky ako horúčka a zápal sú obranné stratégie, ktoré imunitný systém spúšťa na posilnenie a reguláciu obranyschopnosti organizmu. Aj keď je upokojujúce vedieť, že bolestivé a niekedy vyčerpávajúce príznaky infekcie sú len bojovým pokrikom nášho imunitného systému, väčšina z nás by ju radšej prekonala bez príznakov.

Hoci sa v modernej spoločnosti často nedá vyhnúť občasným ochoreniam alebo infekciám, môžeme urobiť veľa pre to, aby sme minimalizovali ich frekvenciu, trvanie, intenzitu a celkové narušenie nášho života.

➡️ Aký je najlepší spôsob na posilnenie imunity?

Dôležitý je aj pohyb na čerstvom vzduchu

Stručne povedané, na posilnenie imunitného systému sa musíme zamerať na zmenu životného štýlu a zaradenie základných živín, ktoré zlepšujú funkciu a produkciu imunitných buniek. Na druhej strane existujú aj potraviny, naše správanie a ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú imunitné bunky a oslabujú celkovú funkciu imunitného systému.

Nasledujúce odporúčania zahŕňajú základnú stravu, doplnky stravy a životný štýl na podporu imunitného systému zvnútra von.

Zamerajte sa na piliere dobrého zdravia

Silná imunita je funkciou dobrého zdravia. Inými slovami, náš imunitný systém je taký silný, ako sme zdraví. Preto sa zamerajte na piliere celkového dobrého zdravia, ktoré vám pomôžu zvýšiť imunitu.

Tieto piliere zdravia zahŕňajú:

  • spánok
  • výživa
  • cvičenie
  • zníženie stresu

⬇️ Tu je stručný prehľad najlepších spôsobov na posilnenie imunity:

✔️ Vyvážená strava (plnohodnotná strava)

Správna strava je dôležitá pri tvorbe a udržiavaní rôznych orgánov, buniek a bielkovín imunitného systému.

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžeme urobiť na podporu nášho imunitného systému, je zabezpečiť dostatočný prísun stavebných látok vo forme mikroživín. To umožňuje imunitnému systému vytvárať bunky a proteíny podľa potreby.

Najlepší spôsob, ako podporiť imunitný systém prostredníctvom stravy, je získať dostatok stopových živín zo stravy a zvyšok podporiť doplnkami.

Zdravé stravovanie je polovica zdravia

„Celozrnná strava“ je jednoducho strava založená na nespracovaných potravinách, ktoré sú blízke svojmu prirodzenému stavu. Tieto potraviny majú často viac živín, vitamínov a minerálov ako priemyselne spracované potraviny, a preto sú pre váš imunitný systém oveľa prospešnejšie.

❌ Pre lepšiu funkciu imunitného systému by ste sa mali najmä vyhýbať alebo obmedziť:

  • alkohol
  • rafinovaný cukor
  • rastlinný olej
  • umelé sladidlá
  • spracované potraviny a sacharidy

Bolo preukázané, že tieto „potraviny“ narúšajú funkciu imunitných buniek, zvyšujú zápal a znižujú prirodzenú obrannú reakciu vášho tela.

✔️ Dostatok dobrého spánku

Náš imunitný systém miluje nočnú zmenu. Počas spánku prebiehajú mnohé dôležité procesy, ktoré podporujú tvorbu a funkciu imunitných buniek.

Ak vás viac spánku nenúti spať viac, „pretože je to pre vás dobré“, potom zvážte, čo sa deje s naším imunitným systémom, keď nespíme dostatočne:

Nedostatok spánku a zlá kvalita spánku výrazne zhoršujú funkciu imunitného systému (spomaľujú činnosť a brzdia reprodukciu buniek) a zvyšujú náchylnosť na infekcie. Aj jediná noc nedostatočného spánku môže znížiť aktivitu imunitných buniek o 70 %.

Vedci sa zhodujú, že pre optimálne zdravie a funkciu imunitného systému je potrebných minimálne 7 hodín kvalitného spánku.

Chcete vedieť, aké podmienky treba zabezpečiť pre lepší spánok?

✔️ Vyhnite sa chronickému stresu

Zatiaľ čo akútny stres môže stimulovať imunitný systém, chronický stres naopak oslabuje imunitné funkcie, zvyšuje náchylnosť na infekcie a predlžuje čas zotavenia z choroby.

Chronický stres je tiež spojený s dlhým zoznamom ďalších porúch a zdravotných problémov vrátane depresie a úzkosti a významne prispieva k nedostatočnému spánku.

Okrem toho, ak nájdete spôsoby, ako upokojiť svoj nervový systém a zároveň sa naučíte lepšie zvládať stres, môžete byť celkovo odolnejší a zdravší.

➡️ A čo doplnky?

Hoci zdravá strava, dobrá hygiena spánku a účinné zvládanie stresu by mali byť dostatočným základom pre zdravie vašej imunity, existujú určité doplnky, ktoré môžu zohrávať podpornú úlohu.

K doplnkom, ktoré majú najväčší vedecky podložený účinok na funkciu imunitného systému, patria vitamín C, zinok a vitamín D.

???? Vitamín C

Vitamín C na posilnenie imunity

Vitamín C je esenciálny vitamín, čo znamená, že si ho telo nevytvára samo a musí sa prijímať v potravinách alebo doplnkoch stravy. Plní mnoho funkcií a spája sa so širokou škálou pôsobivých zdravotných účinkov, najmä so zvýšenou funkciou imunitného systému.

Bolo preukázané, že suplementácia vitamínom C obnovuje zdravé hladiny v krvnej plazme a zlepšuje celkovú aktivitu imunitných buniek.

Vitamín C tiež uľahčuje tvorbu imunitných buniek a pomáha týmto bunkám fungovať efektívnejšie tým, že ich chráni pred škodlivými molekulami a oxidačným stresom. Práve to kvalifikuje vitamín C ako silný antioxidant, ktorý podporuje reakciu imunitného systému.

Denné preventívne dávky do 2 gramov preukázali najväčší prínos pri posilňovaní a zvyšovaní odolnosti imunitného systému.

???? Zinok

Zinok je rovnako ako vitamín C základnou živinou a je prítomný v každej bunke nášho tela. Zohráva ústrednú úlohu pri tvorbe a fungovaní imunitných buniek. Nedostatok zinku môže viesť k zhoršeniu funkcie imunitného systému.

Hoci je nedostatok zinku pomerne zriedkavý, najviac sú ním ohrození športovci, vegetariáni a starší ľudia.

Odporúčaná denná dávka zinku sa môže u jednotlivých osôb líšiť. Horná hranica je však stanovená na 40 mg pre priemernú dospelú osobu. Užívanie vyššej ako odporúčanej dávky môže viesť k tráviacim problémom a nedostatku medi, preto sa poraďte so svojím lekárom a zistite, aká dávka je pre vás najvhodnejšia.

???? Vitamín D

Vitamín D, konkrétne D3, je ďalšou dôležitou živinou pre reguláciu imunitného systému. V skutočnosti je oveľa viac ako živina a v tele funguje ako steroidný hormón!

Vitamín D aktivuje vrodený imunitný systém, stimuluje dôležité T-bunky a prirodzené zabíjačské bunky a potláča tvorbu prozápalových cytokínov.

Malé množstvo vitamínu D môžeme získať z potravín, ako sú ryby, vajcia, huby a potraviny obohatené vitamínom D, napríklad kravské mlieko, sójové mlieko a pomarančový džús. Zdá sa však, že najlepším zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie.

Nedostatok vitamínu D je bohužiaľ veľmi častý. Podľa jednej štúdie má až 41,6 % dospelých v USA nedostatok vitamínu D. Tento rozšírený nedostatok je pravdepodobne spôsobený tým, že väčšina obyvateľstva sa väčšinu dňa zdržiava v interiéri a nemá prístup k priamemu slnečnému žiareniu, a tiež nedostatočnou stravou.

Niekedy nám faktory životného štýlu môžu zabrániť prijímať dostatočné množstvo vitamínu D potrebného pre zdravý imunitný systém.

Našťastie je vitamín D3 vo forme výživového doplnku účinným a cenovo dostupným spôsobom, ako najlepšie posilniť imunitu.

Všeobecne sa odporúča, aby dospelí užívali až 4 000 IU/deň, ale niektorí môžu potrebovať viac. Odporúčame, aby ste sa o vhodnej dávke poradili so svojím lekárom alebo začali laboratórnym testom na určenie aktuálnej hladiny.

Pri kúpe vitamínu D vo forme doplnku odporúčame zvážiť taký, ktorý obsahuje vitamín K2. Takýto doplnok môže poskytnúť väčšiu podporu imunitného systému ako samotný vitamín D.

Zhrnutie

Imunitný systém je dynamická spolupráca medzi telesnými systémami, orgánmi a bunkami, ktoré spolupracujú na udržaní nášho zdravia.

Keď je náš imunitný systém silný, môžeme sa každý deň prebúdzať s najlepším pocitom a plní energie. Ak je to naopak a naše zdravie nie je na prvom mieste, náš aktívny život môže veľmi utrpieť.

Keďže dobrý zdravotný stav je predpokladom silného imunitného systému, uprednostňovanie zdravej stravy, dostatok spánku a efektívne zvládanie stresu nielenže zlepšuje našu celkovú pohodu, ale chráni nás aj pred možnými infekciami.

Zdroj: https: //getkion.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *