Najkreatívnejšou úlohou sezóny je umiestnenie vianočných svetiel a celkový dizajn vonkajšieho osvetlenia. A my vám poradíme nielen ako bezpečne zavesiť vianočné osvetlenie.

Chcete vedieť, ako bezpečne zavesiť vianočné osvetlenie a ako ho zladiť s celkovým dizajnom vonkajšieho osvetlenia? Váš domov by sa dal osvetliť mnohými spôsobmi! Budete minimalista alebo máte radi extravaganciu? Máte predstavu o tom, ako by mal váš domov tento rok vyzerať? Poradíme vám od výberu žiaroviek až po ich zapojenie. A ak sa niečo pokazí? Aj s tým vám pomôžeme.

Plán vianočného osvetlenia

Vianočné svetlá sa nezavesia samé! Stále však existuje možnosť prenechať to na profesionálov. Ak však chcete svetlá zavesiť sami, vypracujte si plán, aby ste neskončili napríklad niekoľko metrov od zásuvky.

Bezpečnosť vianočného osvetlenia

Tisíce ľudí každoročne skončia na pohotovosti (a desiatky zomrú) v dôsledku nehôd pri vianočnom osvetlení. Pri plánovaní a zariaďovaní vášho domova je potrebné v prvom rade zohľadniť bezpečnosť.

Farebne vyzdobený dom

Predtým, ako začnete, sa uistite, že máte na prácu správne vybavenie. Najprv skontrolujte, či nie sú poškodené svetlá a vonkajšie predlžovacie káble. Ak sú vodiče roztrasené, poškodená izolácia alebo akékoľvek uvoľnené časti, vymeňte ich. Uistite sa, že všetky vaše elektrické výrobky sú certifikované z hľadiska bezpečnosti a prípadne spĺňajú normy pre vonkajšie použitie v prípade, že chcete ozdobiť záhradu alebo balkón.

Uistite sa tiež, že ste veľmi dobre oboznámení s elektrickou bezpečnosťou. Skôr ako začnete, prejdite si tento kontrolný zoznam elektrickej bezpečnosti.

 • Elektrické dekorácie a osvetlenie vždy nakupujte u renomovaných predajcov.
 • Používajte osvetlenie schválené na bezpečné používanie uznávaným skúšobným laboratóriom.
 • Nikdy nezapájajte viac ako tri sady svetiel.
 • Zvážte nákup LED svetiel, ktoré spotrebúvajú menej energie a sú chladnejšie ako tradičné žiarovky.
 • Pred dekoráciou zistite, koľko zásuviek je k dispozícii a kde sa nachádzajú. Podľa toho naplánujte umiestnenie osvetlenia.
 • Starostlivo skontrolujte každú elektrickú dekoráciu. Prasknuté alebo poškodené zástrčky, uvoľnené alebo odhalené káble a uvoľnené spoje môžu spôsobiť úraz elektrickým prúdom alebo požiar.
 • Postupujte podľa pokynov výrobcu uvedených v príručkách, ktoré sa dodávajú s elektrickými dekoráciami.
 • Vyhnite sa preťaženiu elektrických zásuviek príliš veľkým množstvom dekorácií alebo elektrických zariadení. Môžu sa prehriať a spôsobiť požiar.
 • Uistite sa, že káble nie sú zaseknuté vo dverách, oknách alebo pod ťažkým nábytkom, čo by mohlo poškodiť izoláciu príslušného kábla.
 • Osvetľovacie káble nepripevňujte ani nepodopierajte spôsobom, ktorý by mohol poškodiť ich izoláciu.
 • Pred výmenou žiaroviek alebo poistiek vždy odpojte elektrické dekorácie.
 • Pred odchodom z domu alebo pred spaním vypnite všetky vnútorné a vonkajšie elektrické dekorácie.

Bezpečnosť pri visení z výšok

Predtým, ako sa pustíte do vešania vianočných svetiel, vám prinášame niekoľko pokynov, ktorými sa môžete riadiť, aby ste zaistili svoju bezpečnosť. Zranenia spôsobené zdobením sa v tomto ročnom období počítajú na tisíce. Nie vždy vám hrozí nebezpečenstvo úrazu, ale aj tak musíte dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia.

 • Pri používaní rebríka vždy dodržiavajte tieto bezpečnostné pravidlá:
 • Pred každým použitím skontrolujte, či nie je rebrík poškodený.
 • Umiestnite rebrík na rovný, stabilný povrch. Nikdy sa nepokúšajte zvýšiť jeho výšku tým, že pod neho niečo položíte.
 • Výsuvné rebríky by mali vždy siahať približne 50 cm nad miesto, na ktoré sa má dosiahnuť.
 • Na rebríku udržujte tri kontaktné body.
 • Nech je to akokoľvek lákavé, nepoužívajte hornú časť rebríka.
 • Nehýbte polohou rebríka, keď ste na ňom vy alebo niekto iný.
 • Nepreťažujte rebrík. Skontrolujte maximálne zaťaženie a neprekračujte ho.
 • Vždy sa vyhýbajte elektrickým rizikám.

Dodatočná bezpečnosť pri umiestňovaní vianočného osvetlenia:

 • Počas dňa zaveste svetlá.
 • Svetlá nikdy nezavesujte v búrlivom, veternom alebo daždivom počasí.
 • Skôr ako začnete zdobiť, zhodnoťte svoj plán a vybavenie. Určite, koľko svetelných reťazcov potrebujete, a uistite sa, že ste dodržali všetky pokyny výrobcu, najmä pokiaľ ide o to, koľko reťazcov možno naviazať na seba.
 • Svetlá LED vyžarujú menej tepla, vydržia dlhšie a sú odolnejšie. Odporúčame.
 • Zavesenie svetiel je tímová práca. Vždy majte aspoň jednu ďalšiu osobu, ktorá vám pomôže s rebríkmi, svetlami, náradím atď.

Teraz, keď už viete, aká dôležitá je bezpečnosť pri zdobení, môžete začať čarovať.

Oficiálny sprievodca vianočnými žiarovkami

Tento sprievodca z časopisu Popular Mechanics ponúka komplexné informácie o jednotlivých typoch žiaroviek od klasických keramických až po moderné RGB (červená, zelená, modrá) a LED (svetelná dióda), ktoré dokážu zobraziť akúkoľvek farbu. Vytvorte si v mysli vizuálnu predstavu a potom sa vydajte do nákupných reťazcov alebo si objednajte tovar online z pohodlia domova.

 • FLUORES – Klasické žiarovky s vláknom, ktoré vydávajú teplú žiaru.
 • LED – vydrží dvakrát dlhšie ako žiarovky. Môžu sa zdať chladné.
 • LED so širokým uhlom – LED žiarovka s vypuklým sklonom, ktorá vrhá svetlo.
 • TRANSPARENTNÉ – Farebné malé žiarovky s viditeľnými vláknami.
 • CERAMIC – nepriehľadné a vyzerajú, akoby boli namaľované.
 • SPHERICAL – LED diódy v žiarovkách v tvare gule, ktoré zostávajú chladné.
 • SIEŤOVÉ – Malé svetlá alebo malé LED diódy v závesnej mriežke.
 • RGB LED – programovateľné LED diódy, ktoré dokážu zobraziť takmer akúkoľvek farbu.

Keďže neexistuje žiadna štandardná dĺžka vianočných svetiel, budete chcieť vedieť, ktoré reťazce potrebujete a aké sú dlhé, aby ste mohli svoj návrh preniesť do reality. Odporúčame vyberať reťaze s väčším priestorom medzi svetlami. Vytvoria estetickejšie tiene a svetlá. Niekedy menej znamená viac. Pri balení svetiel ich omotajte okolo hrubého kusu kartónu, aby ste sa v budúcom roku vyhli zbytočnému rozmotávaniu.

Rozloženie svetiel

Keď ste skontrolovali všetko vybavenie a máte všetko, čo potrebujete, ďalšou vecou, ktorú musíte urobiť, je vypracovať plán.

Svetlá v boxoch

Dobrým spôsobom, ako začať vytvárať dizajn, je nájsť najbližšiu zásuvku k jednému z rohových žľabov a od tohto bodu začať navliekať svetlá. Prípadne vám pomôže vonkajší predlžovací kábel, ktorým pripojíte najbližšiu zásuvku k rohovému odkvapu, kde môžete začať pripájať osvetlenie. Niekedy je najlepšie zdobiť za pochodu. Začnite prvým svetelným reťazcom a upevnite ho pozdĺž odkvapu. Svetlá pripevnite k odkvapu pomocou svoriek (NIKDY nepoužívajte klince, sponky ani nič kovové).

Klasický dizajn

Tri klasické oblasti, na ktoré sa treba zamerať, sú odkvapy, stromy a okná. Keď sa rozhodnete pre farbu a typ vianočných žiaroviek, začnite s odkvapmi okolo domu, prejdite k oknám a potom dokončite so stromami a kríkmi.

Ak chcete dosiahnuť klasickejší vzhľad, použite kombináciu polárneho a bieleho svetla. Vyberte teplé odtiene svetla pre dom a okná a vyvážte ich studenými odtieňmi na stromoch (nepoužívajte čisto bielu farbu). Ak sa vám viac páčia farebné žiarovky, nehanbite sa a ak chcete, zahalte svoj dom doslova do všetkých farieb dúhy.

Ako ďalší bonus môžete upraviť líniu hrebeňa strechy. Toto je len tip pre serióznych dekoratérov. Nepúšťajte sa do toho naplno hneď na prvýkrát, ale budujte si dôveru v priebehu rokov.

Ak pripájate svetlá na celý dom, použite väčšie žiarovky na strechu a odkvapy. Menšie cibuľky sú vhodnejšie na okná, stromy a kríky. Čím ďalej sú svetlá od seba, tým väčšie by mali byť žiarovky.

Stromy

Aj keď by ste mohli stráviť veľa času a energie vešaním svetiel na stromy, zamerajte sa radšej na dom a použite osvetlenie projektorov na stromy. Možno by ste dokonca mohli vymeniť závesné svetlá za tieto krásne laserové svetlá, ktoré šetria čas.

Ak sa však rozhodnete použiť skutočné vianočné osvetlenie, obtočte menšie žiarovky okolo kmeňa a konárov s dostatočným priestorom, aby mohli prejsť všetky vtáky. Určite nechcete, aby sa vám tieto letáky zamotali do výzdoby.

Vypálené poistky a skraty sú pri vianočnom osvetlení bežné, zvyčajne v dôsledku problémov s vlhkosťou pri spájaní svetiel. Tieto spoje utesnite elektrikárskou páskou, aby zostali suché.

Minimalistické vonkajšie osvetlenie

Vianočné osvetlenie v záhrade

Tí, ktorí hľadajú alternatívny spôsob, ako osvetliť svoj domov bez toho, aby museli vešať vianočné svetlá, môžu zvážiť modernizáciu existujúceho osvetlenia. Strategicky umiestnené svetelné reflektory Wash alebo Flood môžu rozžiariť vašu vianočnú výzdobu bez toho, aby ste museli pripájať svetelné reťaze.

Ak chcete dosiahnuť jemnejší vzhľad, vyberte si teplé odtiene svetiel, ktoré nasmerujte na vence, vence, betlehem alebo iné vianočné dekorácie. Aj mimo sezóny budú vaše svetlá vyzerať krásne a takto osvetlený majetok môže odradiť prípadných zlodejov.

Ak sa vám zdá, že vaše vianočné osvetlenie je nevýrazné alebo neviete, ako ho zavesiť, jednoducho sa prejdite po okolí a vychutnajte si svetelnú šou.

Zdroj: https: //happyhiller.com

Ohodnoťte tento příspěvek!
0/5 (0)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *