Stromčeky sa dajú recyklovať alebo dokonca prenajať, takže nie sú len ozdobou počas vianočných sviatkov, ktorá potom skončí v koši.

Každý rok mi príde na um tá istá myšlienka, zvyčajne po Silvestri. Myslím na to, že sa budem musieť znova popasovať s vyschnutou jedľou, keď ju budem presúvať, a jej opadané konáre za sebou zanechajú len pichľavú stopu ihličia. Pýtam sa sám seba: „Prečo sa preboha tradícia stromčekov v domoch stala kľúčovým prvkom vianočných tradícií?“ A v neposlednom rade, podarí sa mi budúci rok doma obaliť najbližšiu izbovú rastlinu svetlami?

Tradícia vianočných stromčekov

Podobne ako mnohé iné druhy náboženstiev, povier, zvykov a mýtov, ktoré tvoria vianočný príbeh, aj pôvod tradície vianočného stromčeka je ťažké určiť.

Možno nepoznáme presný pôvod, ale prvé zmienky o rozpoznateľných sviatočných stromoch v strednej Európe pochádzajú z 15. storočia. Používalo sa borovicové drevo, tis a cesnak, ako aj jedľa a borovica, ktoré si dnes spájame s Vianocami.

Tento zvyk sa v 19. storočí rozšíril do Británie, takže v čase, keď boli kráľovná Viktória, princ Albert a ich rodina vyobrazení pri vianočnom stromčeku v Illustrated London News v roku 1848, bol tento zvyk už dobre zakorenený v britskej kultúre.

Aj po takmer dvoch storočiach nás tento zvyk stále fascinuje, hoci teraz je pravdepodobnosť, či je stromček živý alebo plastový, päťdesiat na päťdesiat.

Živé alebo plastové?

Diskusia o tom, či sú pre planétu lepšie živé alebo umelé stromy, prebieha už dlhšie, ale podľa organizácie Carbon Trust má 2 m vysoký umelý strom

Živý nebo umělý vánoční stromeček
Živý alebo umelý vianočný stromček

približne 40 kg CO2e (ekvivalent oxidu uhličitého), zatiaľ čo 2 m vysoký živý strom by mal stopu takmer 16 kg, ak by skončil na skládke.

Ak ho spálite alebo skompostujete, klesne na 3,5 kg. Vplyv umelého stromčeka na životné prostredie teda závisí od toho, ako dlho ste pripravení ho uchovávať. Nezabúdajte však, že sa kvôli svojmu zloženiu nedajú recyklovať, takže budú zaberať miesto na skládke ešte dlho potom, čo všetci budeme tlačiť sedmokrásky. Naopak, živý strom môže mať ďalšie štádium svojho života. Podľa organizácie Carbon Trust je najekologickejšie kúpiť si stromček v kvetináči, ktorý sa dá zasadiť do záhrady v januári.

Prenájom vianočného stromčeka

Pri výbere vianočného stromčeka existuje aj ďalšia ekologická možnosť: prenájom zakoreneného stromčeka, ktorý sa vráti na opätovné vysadenie. Napríklad v Prahe si môžete prenajať meter vysoký strom len za 600 Kč. Pri prenájme vianočných stromčekov sa stromčeky vrátia do škôlky, aby rástli, a nasledujúci rok si ich môžete opäť prenajať.

Ako sa starať o živý strom

Starostlivosť o vianočný stromček s koreňmi alebo bez nich je jednoduchá: zalievajte ho.

Živé stromky
Živé stromy

Stromčeky v kvetináčoch je potrebné denne zvlhčovať, aby nevyschli, a rozhodne ich neumiestňovať do blízkosti radiátorov alebo iných zdrojov tepla.

Orezané stromy by sa mali umiestniť do porastu so zásobníkom. Podľa Stephena Reynoldsa zo spoločnosti Evergreen Christmas Trees Growers je najlepšou radou jednoducho nezabúdať na udržiavanie vysokej hladiny vody. Ak bol váš strom dlhšie rezaný, nový rez môže pomôcť pri absorpcii vody, hovorí.

Recyklácia vášho stromčeka

Ak sa rozhodnete pre rezaný strom, vyberte si miestny zdroj. Po skončení Vianoc urobte všetko pre to, aby ste stromček neskladovali na skládke: podľa organizácie Carbon Trust sa tým zníži uhlíková stopa stromčeka až o 80 percent. Ak nemáte záhradu, skúste nájsť niekoho, kto by vám stromček skompostoval.

Za predpokladu, že máte záhradu a prístup k štiepkovaču, môžete strom v krátkom čase spracovať a štiepku použiť ako mulč okolo kríkov. Ak to nie je možné, môžete z nich vytvoriť plot, ktorý bude slúžiť ako vetrolam alebo oddeľovač rôznych častí záhrady.

Zabodnite do zeme dva rady kolov vo vzdialenosti asi 50 až 100 cm od seba a potom vyplňte medzery odrezkami z vášho stromu a iných stromov z vašej záhrady. Keď drevo začne hniť, pridajte naň ďalší materiál, aby ste udržali správnu výšku živého plotu: čoskoro sa tu usídlia všetky druhy hmyzu a vtákov.

Ak sa vám to zdá príliš pracné, jednoducho podoprite strom a zaveste naň kŕmidlá pre vtáky: vtáky budú milovať extra úkryt a potravu. Keď opadá všetko ihličie, pozbierajte ho a použite tento mulč okolo kyslomilných rastlín, ako sú čučoriedky a druhy Skimmie a Pieris.

A holý kmeň? Umiestnite ho do rohu za kôlňu alebo pod živý plot: postupne zhnije a medzitým poskytne úkryt divej zveri. Konáre sa dajú odstrániť a použiť ako pichľavá bariéra, aby sa mačky nedostali do zeleninových záhonov, alebo sa dajú položiť na vrchol krehkých rastlín na ochranu v chladnom počasí.

Kmeň by sa dal znovu použiť ako kôl, na lemovanie cesty alebo ako opora pre popínavé rastliny. S trochou premýšľania môže váš vianočný stromček slúžiť ešte dlho po tom, ako sa svetlá uložia na ďalšiu sezónu.

Slávnostné izbové rastliny

Čo keby sme tento rok porušili tradíciu a rozhodli sa pre stromček v kvetináči, aby sme znížili svoju vianočnú uhlíkovú stopu? Nemusí to byť len dočasný doplnok: prečo neinvestovať do vzorovej rastliny, ktorá môže skrášľovať váš domov po celý rok? Tu je môj výber najlepších izbových rastlín, ktoré sa dajú premeniť na vianočné stromčeky:

Ficus benjamina (Ficus benjamina)

Listy fíkusu
Listy Ficus benjamina

Keď tento stromček obtočíte niekoľkými vianočnými svetielkami, sotva si všimnete, že to vlastne nie je ihličnan. Starostlivosť o ňu je jednoduchá, ale na premiestňovanie reaguje opadávaním listov, preto jej nájdite miesto, kde je spokojná, a nechajte ju tam dlhodobo.

Pokojová jedľa (Araucaria heterophylla)

Tento druh, ktorý je najbližšie k stromu, bude spokojne rásť vo vnútri a bude vyzerať ako skutočný strom. Bohužiaľ, nie je to izbová rastlina pre každého: tieto príbuzné čilského blagochetu nie je ľahké udržať pri živote, pretože potrebujú chladnú miestnosť a veľa jasného svetla.

Rajská palma (Kentia forsteriana)

Tieto pôsobivé izbové rastliny sa výborne hodia do tienistejších miestností. Jeho vejárovité listy budú ozdobou každej miestnosti. V domácich podmienkach môže dorásť až do výšky štyroch metrov. To je celkom pekný vianočný stromček, nemyslíte?

Zdroj: https://www.ft.com/christmastree

Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (1)

Kateřina Vachová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *