Maľované kamene budú baviť aj tých, ktorí si myslia, že vôbec nevedia maľovať. Je to zábava pre malých aj veľkých a stačí vám na to len pár vecí.

Chcete tiež rozdávať maľované kamienky? V tejto príručke sa dozviete o postupoch a materiáloch.

➡️ Čo je to skalné umenie?

Najprv si povedzme, čo je to maľovanie na skaly a ako sa začalo. Toto umenie je najstaršou formou ľudskej tvorivosti. V archeológii sa pod pojmom „skalné umenie“ rozumejú značky vytvorené človekom na prírodnom kameni. Skalné umenie sa nachádza v mnohých oblastiach na celom svete.

Toto skalné umenie zobrazuje mýty, legendy, rituály, náboženstvá a mapy oblastí, ako sú hory, rieky a jazerá. Tieto umelecké diela zobrazujú pulzujúcu krajinu vtedajšieho života. Piktogram je prvá forma maľovaného skalného umenia, ktorá sa datuje do obdobia paleolitu.

Farby sa vyrábali z prírodných minerálov v kombinácii s tekutinou, ako je voda, krv, moč alebo vaječný žĺtok. Títo prví umelci používali ako pečiatky svoje prsty, ručne vyrobený štetec alebo rôzne predmety.

Ako vytvoriť maľované kamienky?

Predstavivosti sa medze nekladú

Dnes sú maľované kamienky umením. Je ľahké naučiť sa ich maľovať a zvládne to každý. Ďalším bonusom je, že nepotrebujete veľa materiálu, aby ste vôbec mohli začať. Na druhej strane, kamene môžu byť voľné, stačí sa pozrieť na vlastnej záhrade, alebo si ich môžete kúpiť v niektorom z kamenných obchodov či záhradníctiev.

➡️ Čo je projekt KINDNESS ROCKS?

Motto projektu Kindness Rocks znie: „Jedna správa v správnej chvíli môže niekomu zmeniť deň, pohľad na svet, život.“ To je veľmi silné vyhlásenie. Každý má šancu zmeniť život niekoho, kto v tej chvíli toto posolstvo naozaj potrebuje.

Megan Murphyová, zakladateľka organizácie Kindness Rocks, začala na skalách na pláži Cape Cod nechávať odkazy a inšpiratívne slová, aby ich ľudia našli a zmenili svoj život. Projekt Kindness Rocks sa rozšíril do mnohých miest v USA a do ďalších krajín v zahraničí.

Ak sa chcete stať súčasťou tohto projektu, vyhľadajte si skupinu Rocks na Facebooku, pridajte sa a staňte sa súčasťou tohto inšpiratívneho hnutia.

Upozorňujeme, že v niektorých oblastiach (národné parky, chránené územia, vodné cesty a železničné trate) je odstraňovanie skál, kamienkov a iných kameňov nezákonné. Je zakázané umiestňovať sem maľované kamienky alebo vyberať kamene z národných parkov. Zvážte nákup kameňov v miestnych záhradných centrách.

Ak ste členom skupiny na Facebooku, obráťte sa na správcu skupiny alebo si prečítajte zoznam pravidiel, v ktorých je kladenie kameňov povolené. Umiestňovanie pomaľovaných kameňov v nemocniciach a podnikoch je zvyčajne zakázané, pokiaľ na to nedostanete povolenie.

➡️ Sú maľované kamene pre každého?

Odpoveď na túto otázku je samozrejme áno! Na maľovanie nemusíte byť talentovaný umelec, stačí mať chuť vziať štetec a začať. Osvojenie si základov maliarskych techník si vyžaduje prax a časom si vytvoríte vlastný štýl.

Detská umelecká tvorba je umenie v najčistejšej podobe. Bez vedenia sa deti dokážu zabaviť na dlhý čas. Navyše začať s novým koníčkom, ako sú maľované kamienky, je veľmi jednoduché. Kľúčom k zlepšeniu zručností je však stále prax. Maľované kamienky sú naozaj pre každého.

➡️ Ako začať maľovať?

Maľovanie skál je jednoduché a na začiatok nepotrebujete veľa materiálov. Nižšie uvidíte, aké jednoduché je maľovať skaly.

???? Kde získať skaly?

V jednoduchosti je krása

Kamene sú zadarmo, ak viete, kde ich hľadať. Súčasťou zábavy pri maľovaní na kamienky je práve hľadanie a zbieranie tých správnych kamienkov na dokončenie. Ideálne kamene na maľovanie sú hladké ploché kamienky.

Na druhej strane, výber kameňov nepravidelných tvarov môže pomôcť s inšpiráciou pri ich maľovaní. Kamienky zbierajte len tam, kde je to povolené. Bezpečnou voľbou je nákup kamienkov v záhradných centrách a hobby obchodoch.

1️⃣ Prípravná fáza

Po zozbieraní dostatočného množstva kameňov ich musíte umyť mydlovou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky nečistôt a prípadné úlomky. Potom nechajte kamene vyschnúť na slnku alebo na chránenom mieste.

Základný náter kameňov nie je povinný, ale odporúča sa použiť biely základný náter. Kým farba zaschne, môžete sa venovať plánovaniu dizajnu alebo zbieraniu ďalších kameňov.

2️⃣ Fáza maľovania

Teraz prichádza zábavná časť, maľovanie kameňov kreatívnymi vzormi, ktoré ste si naplánovali v prípravnej fáze. Či už je to váš vlastný návrh alebo inšpirácia, je to váš kameň a vy rozhodujete o tom, ako ho navrhnete.

Buďte kreatívni bez obmedzení! Na výber máte veľa možností na vytvorenie umeleckého diela z kameňa pomocou akrylových farieb, značkovacích pier, atramentov, bodkovacích nástrojov a mnohých ďalších! Podrobnejšie informácie nájdete nižšie.

3️⃣ Záverečná fáza

Ochrana vášho kamienka je krok, na ktorý by ste nemali zabúdať. Po zaschnutí namaľovaných kamienkov použite aerosólový sprej. Maľované kamienky z vonkajšej strany vždy zafixujte lakom. Aj v dobre vetranej miestnosti môže byť zápach príliš silný.

Fixačný prostriedok po namaľovaní vytvorí bariéru, ktorá bude chrániť vaše namaľované kamienky pred vyblednutím alebo poškodením v priebehu času.

➡️ Ako používať maľované kamienky

Kamienky môžete použiť aj na propagáciu
  • Niektoré väčšie kamienky môžu slúžiť ako krásne ručne vyrobené ťažítka.
  • Pridajte inšpiratívne odkazy na maľované kamienky. Na zapaľovače môžete pripevniť magnety a vystaviť ich napríklad na chladničke.
  • Buďte kreatívni a zároveň sa učte. Používajte maľované kamienky na hodinách alebo pri domácich úlohách nielen s predškolákmi.
  • Maľované kamienky môžete použiť ako značky v kvetináčoch s bylinkami a v zeleninovej záhrade.
  • Vyzdobte si domov tematickými maľovanými kameňmi, napr. ako veľkonočné vajíčka alebo snehové vločky.
  • Maľované kamene môžete použiť aj na zvýšenie povedomia napríklad o miestnom útulku pre zvieratá.

➡️ Nástroje na maľovanie kamienkov

???? Čo sú akrylové farby?

Môžete si vybrať zo širokej škály farieb

Akrylová farba je na vodnej báze a pozostáva z pigmentu v akrylovej polymérovej emulzii. To znamená, že akrylová farba je rýchloschnúca a veľmi univerzálna a na toto použitie sa môže miešať s akrylovými gélmi, vodou a inými médiami alebo pastami.

Akrylová farba je preferovanou voľbou na maľovanie kamienkov. Dodáva sa v mnohých farbách, je lacný a má riedku konzistenciu, ktorá sa ľahko nanáša na kamene. Akrylová farba sa môže použiť neriedená, ale musí sa zriediť vodou alebo akrylovým médiom, aby boli ťahy hladké a tenké.

Výber farieb vám môže chvíľu trvať, pretože existuje veľa rôznych farebných možností a typov akrylových farieb. Pri výbere farieb však nikdy neexistuje nesprávna odpoveď, krása je v oku pozorovateľa.

✔️ Výhody používania akrylovej farby:

  • Rýchlo schne a po zaschnutí je vysoko odolný voči vode.
  • Je rozpustný vo vode, takže sa ľahko čistí len mydlom a vodou.
  • Vytvorte akvarelový vzhľad nanesením mokrého štetca na mokrú farbu.
  • Akrylová farba je pružnejšia ako olejová a nepraská ani pri silnejších vrstvách.
  • V porovnaní s olejovými farbami je menej toxická a má aj menej výparov.
  • Akrylovú farbu môžete použiť takmer na čokoľvek, ale nemôže priľnúť na povrchy, ktoré obsahujú olej alebo vosk.

⬇️ Typy akrylových farieb:

Metalické farby dodávajú kamienkom luxusný vzhľad

Do akrylovej farby možno pridávať rôzne médiá, čím farba získava zaujímavé efekty a povrchové úpravy, napr. je lesklá, matná alebo štruktúrovaná. Na zmenu konzistencie z riedkej na hustú môžete použiť aj médiá.

???? Lesklé médiá

Lesklé médiá zriedia akrylovú farbu, čím sa stane priehľadnou. Lesk tiež zvyšuje svietivosť akrylovej farby.

???? Matný stredný

Matné médiá dodajú akrylovej farbe pololesklý lesk, pretože akrylové farby sú prirodzene lesklé. Pridaním matného prostriedku sa lesk zjemní.

???? Aké nástroje používať?

Čo by boli umelci bez svojich nástrojov? Pri maľovaní kamienkov môžete použiť tuhé štetce, aké používajú olejomaľby, alebo syntetické štetce, aké používajú akvarelisti. Záleží na tom, čo chcete dosiahnuť. Rôzne techniky si vyžadujú použitie rôznych štetcov.

Môžete si vybrať z veľkého počtu štetcov

Veľkosť štetca závisí od veľkosti kameňov, na ktoré maľujete. Malé štetce sa zvyčajne používajú na detailnú prácu. Na maľovanie na kamene budete potrebovať pravdepodobne najväčšie štetce strednej veľkosti.

Syntetické kefy sú zvyčajne vyrobené z nylonu alebo polyesteru. Tieto štetce sa odporúčajú na akrylovú maľbu a ľahko sa čistia len mydlom a vodou.

???? Typy kefiek

Existujú dva hlavné tvary štetcov: obdĺžnikové/ploché a okrúhle/zaoblené:

  • Okrúhly štetec – je zaoblený na špičke, vhodný na detaily, obrysové práce, skvelý na maľovanie na malé plochy na kameni, umožňuje tiež vytvárať hrubé a tenké línie v závislosti od použitého tlaku.
  • Plochý štetec – tento štetec má štvorcový koniec, ktorý umožňuje rýchle a rovnomerné roztieranie farby, maľovanie veľkých plôch, môžete použiť okraj štetca na rôzne línie a rovné okraje.
  • Štetec na rozjasňovanie – Tento typ štetca je po stranách viac zakrivený a smerom nahor je plochý, má kratšie a tuhšie štetiny ako tradičný plochý štetec. Je vhodný na tenšie aj hrubšie farby, ako aj na kratšie kontrolované ťahy.
  • Ventilátorová kefa – Táto kefa vyzerá, akoby fénovala vlasy. Je vhodný na jemné miešanie farieb a skvelý na vytváranie stromov a oblakov.
  • Filbert – Ide o ploché štetce s oblúkovitejším tvarom na konci, ktoré sú vhodné na prácu s detailmi a na prelínanie okrajov.
  • Uhlový štetec – Ide o všestranné štetce s plochým uhlovým hrotom, ktoré možno použiť na vyfarbovanie plôch aj na prácu s detailmi. Sú vhodné na vytváranie rohov a majú lepšie uhly ako iné štetce.
  • Štetec na detaily – Ide o menšiu verziu okrúhleho štetca. Hodí sa na prácu s detailmi pri maľovaní na kamienky, vytvára jemné línie a používa sa aj pri vytváraní bodkovaných mandál.

✔️ Tu je niekoľko dôležitých tipov, ako udržať kefky ako nové:

  • Nikdy nenechávajte farbu zaschnúť na štetci. Akrylová farba rýchlo schne, preto je dôležité udržiavať štetec mokrý. Zaschnutú akrylovú farbu je ťažké odstrániť, ale dá sa to zvládnuť.
  • Časť štetca, ktorá spája štetiny s rukoväťou, nechajte bez farby. Dostať farbu z tejto oblasti môže byť dosť ťažké a časom môže dôjsť aj k poškodeniu štetín.
  • Nenechávajte kefy v zásobníku na vodu dlhší čas. To spôsobí deformáciu štetín, ktoré sa ohýbajú a strapkajú. Kefy udržiavajte vo zvislej alebo vodorovnej polohe, aby ste chránili ich štetiny.

???? Nástroje na bodkovanie na maľovanie mandál

Bodkovacie nástroje sa najčastejšie používajú na vytváranie nechtového dizajnu, ale stávajú sa obľúbenými aj na maľovanie kamienkov. „Mandala dot art“ sa dá dosiahnuť pomocou nástrojov na bodkovanie, ktoré sa dodávajú v rôznych veľkostiach.

Údržba nástroja na bodkovanie:

  • Kým je farba ešte mokrá, utrite si nástroje na bodkovanie vlhkou utierkou.
  • Pomocou izopropylalkoholu vyčistite aj zaschnutú farbu z nástrojov na bodkovanie. Používajte ho však len na kovové nástroje.
  • Plastové a iné bodovacie nástroje vyčistite horúcou vodou a vydrhnite uterákom; v prípade potreby postup zopakujte.

Nástroje na bodkovanie DIY:

Ak práve začínate a chcete ušetriť, zvážte výrobu vlastných nástrojov na bodkovanie. Možno sa vám doma povaľujú nejaké predmety, ktoré čakajú na to, aby ste ich mohli vymaľovať. Párátka na zuby, gumy na ceruzky, násady na štetce, sponky do vlasov alebo prázdne guľôčkové pero. Možnosti sú nekonečné!

???? Čo sú to kresliace značky?

Nájdite nápady pre maľované kamienky na pinterest

Kresliace fixky alebo niekedy nazývané dizajnové fixky sa môžu používať na trvalé vyfarbovanie alebo písanie na povrchy, ako je papier, kov, kamene, guma, plast, keramika a sklo. Tieto fixky sú k dispozícii v rôznych farbách na báze vody a oleja a v rôznych veľkostiach. Kresliace fixky poskytujú väčšiu kontrolu ako štetec, preto sa stávajú najobľúbenejšími maliarskymi potrebami pre umelcov a najmä pre tých, ktorí začínajú.

Existuje niekoľko typov a značiek kresliacich fixiek, ktoré sa používajú na zdobenie kameňov. Na kamene fungujú rovnako dobre fixy na báze vody aj oleja, ale záleží na osobných preferenciách maliara.

Tu je niekoľko vecí, ktoré je potrebné zohľadniť pri používaní kresliacich fixiek:

  • Farba rýchlo schne a po zaschnutí je veľmi odolná voči vode.
  • Je na vodnej báze, takže sa ľahko čistí len mydlom a vodou.
  • Nanesením mokrého štetca na mokrú farbu vytvoríte akvarelový vzhľad.
  • Hroty fixiek sa dodávajú v rôznych veľkostiach od veľmi jemných až po široké.
  • Mnoho farieb, metalízy atď. si môžete vybrať z rôznych značiek, ktoré sú k dispozícii v remeselných obchodoch a online predajniach.
  • Skvelá možnosť pre začiatočníkov pri maľovaní detailov.
  • Ideálne na ručné písanie slov.

???? Kresliace fixky na vodnej báze

Rovnako ako akrylová farba, aj fixky na vodnej báze majú rýchly čas schnutia a nie sú toxické. V závislosti od značky si môžete vybrať z mnohých farieb, sýtosti atď. Maliari kameňa uprednostňujú fixky na vodnej báze, pretože sa s nimi ľahšie opravujú chyby a ľahko sa čistia vodou a mydlom.

???? Kresliace fixky na olejovej báze

Olejové fixky vám poskytnú rovnaké výsledky ako vodové. Niektoré môžu mať silný zápach. Takisto sa ťažšie odstraňujú. Na odstránenie farby z oblečenia možno použiť riedidlo a na odstránenie olejovej farby z pokožky mydlo na báze citrusov a pemzu.

Aké kresliace značky si vybrať?

Pre začiatočníkov sú najlepšou voľbou fixky na vodnej báze. Nezabudnite, že natreté obláčiky musíte ešte upevniť, aby ste zabezpečili špeciálnu ochranu.

???? Ako opraviť farbu?

Ak maľované kamienky zafixujete bezfarebným lakom, zaistíte si ochranu pred poškodením vlhkosťou, poškriabaním a UV žiarením.

Fixácia farby je dôležitá

Existujú dva typy bezfarebných lakov: matný a lesklý. Fixačné laky dodajú vašim kameňom prirodzenejší vzhľad, na druhej strane vysoký lesk spôsobí, že váš kameň bude vyzerať skôr ako maľované sklo.

Aerosólový sprej je pre väčšinu začínajúcich maliarov preferovanou voľbou. Fixátory v spreji sa ľahko používajú a zvyčajne sa dajú naniesť v 2 alebo 3 vrstvách. Musíte striekať vonku na otvorenom priestranstve, výpary môžu byť príliš silné na použitie v interiéri. Všetky kamene jednoducho rozložte na kartón alebo textíliu, aby ste ochránili podlahu. Začnite striekať asi 20 cm od namaľovaných kameňov zľava doprava a naopak, aby ste postriekali všetky strany. Ide o jednoduchý a rýchly spôsob, ako opraviť veľké množstvo maľovaných kameňov naraz.

Ak ste citliví na pachy, odporúčam lak na nechty, pretože je bez zápachu a môže sa používať v interiéri. Niektoré laky na nechty môžu byť zakalené, ale po zaschnutí sú číre. Kameň jednoducho vyleštite na chránenom povrchu. Pred nanesením ďalšej vrstvy nechajte každú vrstvu laku samostatne zaschnúť.

Neodporúčam žiadne lepidlo na nanášanie farby na kamene, pretože akákoľvek vlhkosť spôsobí, že farba bude pôsobiť lepkavo a nebude dostatočná ani na vonkajšie použitie vo vlhkých priestoroch. Lepidlá používam len na maľované kamienky, ktoré zostávajú doma.

Zdroj: https: //www.rockpaintingguide.com
Ohodnoťte tento příspěvek!
5/5 (2)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *